Ultrasonik dalgalarının gaz ortamında ısı dağılımına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental study of effects of ultrasonic waves on heat distribution in gaseous medium
- Tez No: 397065
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, ultrasonik dalgalarla üretilen zorlanmış konveksiyonun (akustik akışın) gaz ortamında ısı dağılımına etkisi deneysel olarak incelendi. Ultrasonik ses kaynağı olarak rezonans frekansı 28 kHz olan piezo transdüser, ısı kaynağının arkasına yerleştirilerek 28985 Hz den 27397 Hz i tarayan frekans aralığında yaklaşık 20 W güçte çalıştırıldı. Isı kaynağı olarak 50 Ω dirençli krom nikel saç kurutma makinesi rezistansı AC220V gerilimde bir dimmer kullanılarak yaklaşık 100 W güçte çalıştırıldı. Deneyler açık ve kapalı ortamlarda gerçekleştirildi. Isı kaynağının ısısının gaz ortamında dağılımını gözlemleyebilmek için, ölçüm alınmak istenen ortama yerleştirilen A3 ebadındaki kâğıt üzerindeki sıcaklık dağılımı FLIR A20 termal kamera ile izlendi. Hem ısıtıcı hem de ısıtıcıyla beraber fan kullanıldığında, ultrasonik ses ile indüklenen ısı dağılımları karşılaştırıldı. Deneyler sonucunda, ultrasonik sesin gaz ortamında ısı dağılımına pozitif bir etki sağladığı ve ısıyı ilerlediği doğrultuda taşıdığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of ultrasonically generated forced convention on heat distribution in gaseous medium was experimentally investigated. In the experiment, as an ultrasound source, a piezoelectric transducer which has 28 KHz resonance frequency was used. Transducer was placed behind heat source and ran in sweeping mode from frequency 28 985 Hz to 27 397 Hz at about 20W power. 50 Ω chrome-nickel resistance heater wire of a hairdryer was used under 220V AC voltage as a heat source and its power is adjusted about 100W by a dimmer. The experiments were carried out two set-ups; one of them is in open environment and other is indoor environment. To observe distribution of heat that is generated by heat source, thermal distribution on A3 sized paper that was placed in test environment was monitored by FLIR A20 thermal camera. When both heat source and fan with heat source were running, the heat distributions induced by ultrasound were compared with that of other. It can be concluded that ultrasonic waves could have a positive effect on heat distribution in gaseous medium and it carries heat in propagating direction of itself.