Göreli kuantum mekaniğinde grafen modelleri
Graphene models in relativistic quantum mechani̇cs
  1. Tez No: 397067
  2. Yazar: KUBİLAY DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hegzagonal ya da bal peteği örgüsü olarak da bilinen bir atom kalınlığındaki fotonik örgülerden ibaret olan grafen, modern fizikte oldukça popüler ve önemli bir materyal haline gelmiştir. Bu önemli materyalin temel kuantum mekaniksel özelliklerinin çalışıldığı bu tezde, parite-zaman simetrisi altındaki Hamiltoniyende pertürbasyon katkıları ve dispersiyon bağıntılarına olan etkileri ve parite-zaman simetrisi kırılması altında spektrum incelenmiştir. Öte yandan, sabit ve hiperbolik olmak üzere, çeşitli magnetik alanlar etkisindeki grafen fermiyonları için Dirac-Weyl denklemi süpersimetrik kuantum mekaniğindeki yöntemlerden biri olan faktorizasyon metodu ile çözülerek spektrum, olasılık ve akım yoğunlukları elde edilmiştir. Ayrıca, spinör bileşenleri olan dalga fonksiyonlarının bulunması ile ilgili işlemlerde, polinom çözümleri ile faktorizasyon metodu ile elde edilen çözümler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene which is a single atom layer thick sheets of carbon alined in a hexagonal or honeycomb lattice has become a very popular and important material in modern physics. By studying the fundamental quantum mechanical properties of this important material, perturbative additions in the Hamiltonian and their impacts on the dispersion relations and the spectrum under parity-time symmetry are discussed in this thesis. On the other hand, under various types of magnetic fields, such as constant and hyperbolic, the Dirac-Weyl equation is solved using the factorization method used in supersymmetric quantum mechanics for graphene fermions and the spectrum, probability and current densities are obtained. Further, factorization method and the polynomial methods are compared through the spinor compenents calculations.