Fe esaslı süperalaşımın tuz banyosunda korozyon davranışının i̇ncelenmesi̇
Investigation of corrosion behavior of iron-based superalloys in salt bath
- Tez No: 397071
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Süper alaşımlar gösterdikleri korozyon ve sürünme direnci ile yüksek sıcaklık uygulamalarında sıkça kullanılan alaşımlardır. Tuz banyoları metallerin ısıl işleminde kullanılan bir yöntemdir. Tuz banyolarında en önemli problem potaların ve donanımın korozyonudur. Bu çalışmada demir esaslı PM2000 süper alaşımın baryum klorür ve kalsiyum klorür karışımı tuz banyolarındaki korozyon davranışı incelenmiştir. 550, 600 ve 650°C olmak üzere 3 farklı sıcaklıkta, 24 saat banyoda 24 saat normal atmosfer ortamında olmak üzere 10 çevrim uygulanarak süper alaşımın ağırlık kaybı ve mikro yapısı incelenmiştir. İlk çevrimlerde mikro yapıda belirgin bir değişiklik görülmezken yapıda Ba ve Ca'un yayıldığı tespit edilmiştir. Baryumun alüminyum ve oksijen ile baryumalüminat oluşturduğu, bu bileşiğin yüzeyden ayrılarak ağırlık kaybına neden olduğu belirlenmiştir. Çevrim sayısı arttıkça mikro yapıda da görülebilen değişiklikler meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Super alloys with corrosion and creep resistance are often used in high temperature applications. The salt baths are used for heat treatment of metals. The most important problem in the salth bath is the corrosion of pot and the other equipment. In this study, corrosion behavior of iron based PM2000 superalloy in barium chloride and calcium chloride mixture salt was examined. Corrosion tests were carried out with ten cycles; 24 hours in salt bath, 24 hours in normal atmosphere at three different temperatures; 550, 600 and 650°C. Veight loss and microstructure were inventigated after corrosion tests. In first a few cycles no visible changes were determined in microstructure while diffusion of Ba and Ca in structure was determined. It has been determined that Ba, Al and oxygen formed BaAl2O4 and this compound segregated from the surface resulting weight loss. Visible changes took place in microstructure with increasing cycles.