Rüzgar santrallerinin yapısı ve şebeke entegrasyonu
Structure of wind power plants and network integration
  1. Tez No: 397085
  2. Yazar: ÖMER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde son dönemde Rüzgâr Elektrik Santralleri (RES) lisans başvurularında önemli artışlar yaşanmış olup sisteme bağlanan RES kurulu gücündeki artış ile birlikte, bu santrallerin enterkonnekte sisteme bağlantı kriterleri ve sistem işletmeciliği üzerindeki etkileri daha büyük önem kazanmış durumdadır. Rüzgâr santrallerinin arıza sonrası sisteme katkısı, gerilim ve frekans tepkileri ve aktif güç kontrolü özellikleri belirlenerek bu yönde Elektrik Piyasası Şebeke Yönetmeliğinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Şebeke yönetmeliklerindeki talepler, özellikle sürekli ve geçici rejimde gerilim kararlılığı problemini çözmek için reaktif gücü desteklemek odaklıdır. Rüzgar santrallerinin sisteme bağlandıkları noktada meydana gelen bir gerilim düşümü esnasında santrallerin aktif güç vermeye devam etmeleri ve gerilim düşümünün en kısa sürede temizlenmesine yönelik şebekeye reaktif güç enjekte etmeleri yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır. Bu Tezde RES'lerin genel bir incelemesi yapılmış olup, sistemde kullanımı açısından en çok yer alan Çift Beslemeli İndüksiyon Jeneratör tipli rüzgâr jeneratörünün ayrıntılı sistem yapısı incelenmiştir. Daha sonra RES şebeke bağlantısı konusu detaylandırılarak şebeke bağlantı kriterleri değerlendirilmiştir. En son olarak ise Çift Beslemeli İndüksiyon Jeneratör tipi rüzgâr türbininin şebeke bağlantısı simüle edilerek farklı senaryolar için santralin arıza sonrası sisteme reaktif desteği ve devrede kalma özelliği (fault ride through) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years, significant amount of wind power generation was licenced in our country. As a result of this, system connection criterias of wind power plants and their impacts on system has gained greater importance. Fault ride through capability, voltage and frequency responce and active power control characteristics were identified and Electricity Market Grid Code was regulated in accordance with these criteria. Demand in network regulations, particularly focused on there active power support to solve steady state and transient voltage stability problems. During a voltage drop that occured on system integration point of wind power plants should continue to generate active and reactive power. Thus voltage droop will be decreased on the system integration point. This property is mandatory for wind power plants. This thesis has been made a general review of wind power plants in the system. The most use done Double Feed Induction Generator (DFIG) was investigated detailed. After that; network connection of WPP's were studied and network connection criterias were evaluated. Finally; the DFIG type wind turbine grid connection was sumilated by MATLAB for diffrent scenarios and fault ride through capability was investigated.