Elektrikli araç şarj istasyonlarının elektrik şebekesine etkileri
The impact of electric vehicle charging stations on the power grid
- Tez No: 966253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda elektrikli araçların (EV) kullanım oranındaki hızlı artış, sürdürülebilir ulaşım sistemlerine geçişin önemli bir göstergesi olarak dikkat çekmektedir. Bu dönüşüm, sadece ulaşım sektörünü değil, aynı zamanda elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı gibi enerji altyapılarının tüm bileşenlerini derinlemesine etkilemekte ve dönüşüme zorlamaktadır. Bu tez kapsamında, elektrik enerjisinin üretim aşamasından başlayarak; fosil yakıtların kullanımı ve yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerin önemi detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, iletim hatları, şalt merkezleri ve dağıtım sistemleri, özellikle dağıtım aşamasında kullanılan farklı trafo çeşitleri üzerinden sistemin genel yapısı kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir.Elektrikli araç teknolojileri bağlamında ise, hibritli ve tam elektrikli araçlar karşılaştırmalı şekilde değerlendirilmiş; araçların iç yapısını oluşturan dört ana unsur olan güç ünitesi, elektrik motoru, araç içi güvenlik sistemleri ve batarya detaylandırılarak, teknolojik gelişmeler ışığında incelenmiştir. Ayrıca, şarj altyapısına ilişkin AC ve DC şarj istasyonlarının teknik yapıları ve çalışma karakteristikleri ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, DC şarj istasyonlarındaki güç modüllerinin çalışma prensipleri bilimsel temeller ışığında açıklanmıştır.Bu bağlamda, elektrikli araç şarj istasyonlarının şebeke yük profiline etkileri, enerji talebindeki dalgalanmalar ve güç kalitesi sorunları (gerilim düşümü, harmonikler, fliker vb.) saha ölçümleriyle desteklenerek titizlikle analiz edilmiştir. Özellikle yük profilindeki etkiler, elektrik sayacı ve GKC (Güç Kalite Analizörü) ile yapılan hassas tespitlerle ortaya konmuştur. Şebekeye olan etkiler arasında gerilim etkin değeri, gerilim çökmesi, gerilim dengesizliği, uzun süreli flicker ve toplam harmonik bozulma gibi kritik parametreler detaylı şekilde incelenmiştir. Bu kapsamda, enerji verimliliği ve şebeke stabilitesi gibi kritik kriterler gözetilerek, elektrikli araç şarj istasyonlarının şebekeye entegrasyon sürecinin optimize edilmesi büyük önem taşımaktadır. Tez çalışması kapsamında elde edilen bulgular, enerji sistemlerinin sürdürülebilirliği açısından elektrikli araçların enerji şebekelerine entegrasyonuna yönelik stratejik ve yenilikçi çözümler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the use of electric vehicles (EVs) in recent years stands out as a significant indicator of the transition to sustainable transportation systems. This transformation profoundly impacts and forces transformation not only the transportation sector but also all components of energy infrastructures, such as electric power generation, transmission, and distribution. This thesis examines in detail the use of fossil fuels and the importance of renewable energy sources such as solar, wind, and hydroelectric power plants, starting from the generation phase of electric power. Furthermore, the overall structure of the system is comprehensively analyzed, focusing on transmission lines, switchgear centers, and distribution systems, particularly the different transformer types used in the distribution phase. In the context of electric vehicle technologies, hybrid and fully electric vehicles are comparatively evaluated. The four main components that make up the vehicle's internal structure—the power unit, electric motor, in-vehicle safety systems, and battery—are detailed and examined in light of technological advancements. Furthermore, the technical structures and operating characteristics of AC and DC charging stations related to the charging infrastructure are discussed in detail, and the operating principles of power modules in DC charging stations are explained based on scientific foundations. In this context, the impacts of electric vehicle charging stations on the grid load profile, fluctuations in energy demand, and power quality issues (voltage sag, harmonics, flickers, etc.) were meticulously analyzed using field measurements. Specifically, the impacts on the load profile were revealed through precise measurements made using an electricity meter and a Power Quality Analyzer (GKC). Critical parameters such as voltage effective value, voltage sag, voltage unbalance, long-term flicker, and total harmonic distortion were examined in detail. In this context, optimizing the integration process of electric vehicle charging stations into the grid, considering critical criteria such as energy efficiency and grid stability, is of utmost importance. The findings obtained within the thesis aim to offer strategic and innovative solutions for the integration of electric vehicles into energy grids for the sustainability of energy systems.