Aloe vera ve siprofloksasin içeren antibakteriyel özellikte nanoelyaf yara sargı malzemelerinin üretimi ve karakterizasyonu
The production and characterization of aloe vera and ciprofloxacin including, antibiotic property nanofiber wound dressing materials
  1. Tez No: 397086
  2. Yazar: HALİME SERİNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM USLU, PROF. DR. MERAL ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde üretilecek olan nanoelyaf yara sargı malzemelerinin ana yapısında; polivinil alkol (PVA) ve yapısında nem tutuma özelliğinden dolayı poliakrilik asit (PAA) polimerleri kullanılmıştır. Bu polimerlere ek olarak nanoelyaf yara sargı malzemesinin içerisine antibakteriyel özellik kazandırılması amacıyla geniş spektrumlu olduğu bilenen yeni nesil bir antibiyotik olan siprofloksasin HCl ve iyileştirici özellikleri yüzyıllardır bilinen aloe vera eklenmiştir. Bu çalışmada, antibiyotik ve aloe veranın nanoelyaf yara sargı malzemesinin içine katılması yaranın iyileşme sürecinde gereksinim duyduğu maddeleri yara üzerine lokal olarak vermemize olanak sağlamıştır. PVA/PAA ve aloe vera gibi doğal polimerlerden oluşan polimer çözeltisi, elektroeğirme yöntemiyle nanoelyaf yara sargı malzemesine dönüştürülmüş, elde edilen nanoelyaf yara sargı malzemelerinin karakterizasyonu yapılmış, nanoelyaf sargı malzemesinin yara üzerinde güvenli kullanımının test edilmesi amacıyla içerisine katılan antibiyotiğin yara üzerindeki salım şartları belirlenmiş ve mikrobiyal aktivite testleri yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda üretilen nanoelyaf yara sargı malzemesinin yaralarda özelikle de yanık yaralarında kullanımı ile yara yüzeyinin etkili bir şekilde korunması, yaranın çabuk iyileştirilmesi ve bunlara ek olarak hızlı ve hastanın yatırılmasına gerek kalmadan tedavisi sağlanarak ülkemizin ekonomisine önemli katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl alcohol (PVA) and because of its humidity reserving nature poly acrilic acid (PPA) has been used in the main chemistry of nanofiber wound dressing materials that will be produced in this thesis. In addition to these polymers, to get an antibacterial properties, a new generation antibiotic that is called ciprofloxacin HCl which is known to have broad spectrum and aloe vera with its healing effects known for centruies has been added inside nanofiber wound dressing materials. In this study, the addition of antibiotic and aloe vera into the nanofiber wound dressing materials provide us to put on substances needed in healing process for wounds locally.Polymer solution consisting natural polymers such as PVA/PPA and aloe vera has been transformed into nanofiber wound dressing materials by electrospinning method, the characterization of the obtained nanofiber wound dressing materials has been made, the releasing conditions of the antibiotic to be put on the wound to test the nanofiber wound dressing materials has been designated and microbial activity tests has been practiced. The use of nanofiber wound dressing materials produced at the end of this study on wounds, especially on burn wounds is expected to be helpful in cases of protecting the wound surface efficiently, healing the wound quickly and in addition to these, being supportive of the goverment's economy thanks to quick and on foot treatment.