Talaş kaldırma işlemlerinde minimum miktarda yağlama (MQL) uygulamasının kesme hızı ve yağlama debisinin yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Machining on minimal quantity lubrication (MQL) applications, lubrication flow rate and cutti̇ng forces on the effects of experimental investigation of surface quality and cutting forces
- Tez No: 397084
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Talaşlı imalatta, iyi bir kesme performansı için kesme bölgesinde oluşan ısının kontrolü ve çıkan talaşın sorunsuz bir şekilde uzaklaştırılması önemlidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar,“Minimum Miktarda Yağlama (MMY-MQL)”yönteminin takım ömrü ve yüzey kalitesi açısından geleneksel soğutma yöntemine kıyasla daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır. Kullanılan MMY sistemiyle (SKF UFB20 Basic), kesme sıvısı ile hava karışımı iş parçası ve kesici takım arasında film oluşturacak şekilde uygulanmıştır. Deneylerde ester yağ çeşidi olan LubriOil kesme yağı ve SCMT120404-C25 geometrisine sahip kaplamalı (Ti(C,N) +Al2O3 + TiN) Korloy NC320 kalitesinde (P20-P30) ve SCMT120408-C25 geometrisine sahip kaplamalı (Ti(C,N)+ TiC +Al2O3 + TiN) Korloy NC330 (P30-P40) kesici takımlar kullanılmıştır. Deneylerde ilerleme miktarı ve kesme derinliği sabit tutularak (f 0,125 mm/dev, a 2,5 mm), dört faklı kesme hızı (100, 125, 160, 200 m/dk) ve beş farklı kesme sıvısı debisi (0,225; 0,45; 0,9; 3,25; 16,25 ml/dk) uygulanmıştır. Deneyler sonucunda kesme hızındaki artışa paralel olarak, beklenen tarzda yüzey kalitesinin iyileştiği gözlenmiştir. MMY uygulamasına bağlı olarak debideki artış özellikle düşük hızlarda ve düşük debilerde yüzey kalitesini olumlu etkilemekle beraber yüksek kesme hızlarında (160 ve 200 m/dk) artan debi talaşın erken kırılmasına sebep olarak yüzey kalitesini olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Machining, cutting the area for a good cutting performance of heat control and it is important that the removal of the chip to run smoothly. In recent years, researches,“Minimum quantity of lubrication (MQL)”method of tool life and surface quality compared to traditional in terms of cooling method reveals that the better results. MQL system used (SKF UFB20 Basic), cutting fluid and air mixture between the workpiece and the cutting tool has been applied to produce the film. Cutting oil and ester lubricants in the experiments of LubriOil, SCMT120404-C25 geometry with coated (TiCN + Al2O3 + TiN) Korloy NC320 quality (P20-P30) and SCMT120408-C25 geometry with coated (TiCN + TiC + Al2O3 + TiN) Korloy NC330 (P30-P40) cutting tools are used. The amount of the progress of the experiments and the cutting depth fixed by (f 0.125 mm/Rev, a 2,5 mm), four different cutting speed (100, 125, 160, 200 m/min) and five different coolant flow rate (0,45; 0,9; 3.25; 16,25 ml/min) were applied. As a result of an increase in cutting speed and in parallel experiments, it was observed that the quality of the expected style surface is cured. MQL flow rate increase at slower speeds depending on the implementation of the surface quality of low flow rates and especially positive effects on high cutting speeds (160 and 200 m/min) increased flow of metal influenced early breakage causes of surface quality.