Çoklu çerçeve yöntemi ve girişimci bilgi sistemi verileri üzerine bir uygulama
Multiple frame method and an application about entrepreneur information system
  1. Tez No: 397087
  2. Yazar: MEHMET OĞUZHAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN GÜRBÜZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan çalışmalarda ilgili karakteristikler açısından istenilen veriyi elde etmek için birden fazla liste kullanma zorunluluğu doğabilir. Bu durumda, bir listede yer alan örnekleme birimi, başka bir listede de yer alma ihtimali vardır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda iki listeden çekilecek örneklerden elde edilecek tahminler, yüksek olasılıkla hatalı sonuçlar verebilir. Bu problemin üstesinden gelebilmek için çoklu çerçeve yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çoklu çerçeve yönteminin duyarlılığını ortaya çıkarmak amacıyla Girişimci Bilgi Sistemi verileri kullanılarak, iki farklı devlet kurumuna ait il verileri analiz edilmiştir. Bu analiz sonucu o ilde istihdam edilen toplam çalışan sayısı, yığın ve alan büyüklüklerinin bilindiği ve bilinmediği durumlarda, farklı tahmin edicilere göre tahmin edilmiştir. Yığın büyüklükleri bilindiği durumda Hartley'in tahmin edicisi, yığın büyüklüğü bilinip, alan büyüklüğü bilinmediği zaman Fuller ve Burmeister'in tahmin edicisi daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In the analysis, a necessity of using more than one list might emerge to acquire the needed data in terms of related characteristics. In this case, there might be a possibility that the sampling unit in one list can also exist in another list as well. Under this circumstances, estimations from samples got from both lists most likely to give misleading results. In order to overcome this problem, multi frame method is used. In this study, in order to reveal the sensitivity of multi frame method , provincia data of two different state institutions are analyzed by using the data of Entrepreneur Information System. As a result of this analysis, total number of employees working in that province is estimated according to different estimators in cases that either population and domain size are known or not. Hartley's estimator gave better results when population are known as Fuller and Burmeister's estimator gave better results when population are known but domain size are not.