Sürdürülebilir turizm planlaması ve bölgesel ekonomik kalkınma:GAP örneği
Sustainable tourism planning and regional economic development: GAP case
- Tez No: 397088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yerel-bölgesel kalkınmayı sağlamak için turizm potansiyeli barındıran bölgelerde, turizm önemli bir sektör haline gelmiştir. Turizm potansiyellerinin sürdürülebilirlik çerçevesinde değerlendirilerek bölgesel kalkınmanın sağlanması günümüzde en fazla üzerinde durulan konulardan biridir. Bu noktadan hareketle tezin amacı; sürdürülebilirlik çerçevesinde, turizm potansiyellerinin bölgesel ekonomik kalkınmada nasıl değerlendirilebileceği sorusuna cevap aramaktır. Bu amaç doğrultusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi (GAP Bölgesi) sahip olduğu büyük potansiyeller doğrultusunda örnek alan olarak seçilmiş ve tez kapsamında 2011 yılında hazırlanan GAP Turizm Master Planı'nın sürdürülebilir turizm planlaması pratikleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışmada, GAP Bölgesinde sürdürülebilir turizmin temel nitelikleri ve bölgesel kalkınmaya etkisi yazın taramaları ve alan çalışmasıyla tespit edilmiştir. Bölgede turizmin gelişimine katkı sağlaması öngörülen GAP Turizm Master Planı (2011)'nın sürdürülebilir turizm planlaması çerçevesinde irdelenmesi; katılım sürecinin ve sürdürülebilir turizm yönetiminin değerlendirilmesi olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Katılım sürecinin irdelenmesi alanda yapılan derin görüşmelerle, planın sürdürülebilirliğinin irdelenmesi ise tespit edilen sürdürülebilir turizmin göstergeleri ile yapılmıştır. Tezin temel bulguları; GAP Bölgesinde turizmin bölge ekonomisine katkısının olumlu olduğu ve bölgede turizmin, bölgelerarası dengesizliğin giderilmesinde önemli olduğu yönündedir. Çevrenin, tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına dayalı bir planlama anlayışı ve yeniden canlandırma politikalarıyla, turizm gelecekte GAP Bölgesinde kalkınmanın öncü sektörlerinden biri olacaktır
Özet (Çeviri)
Nowadays, tourism has become an important economic sector to maintain local-regional development and sustainability is one of the most discussed issue in evaluating tourism potentials in regional economic development. From this point of view, this thesis aims to evaluate the relationship between regional economic development and tourism within sustainability framework. The Southeastern Anatolia Region (GAP Region), which has huge amount of tourism potentials, is selected as a case study area and GAP Tourism Master Plan prepared in 2011 is evaluated within the framework of criterion of sustainable tourism planning. In this thesis, basic characteristics of sustainable tourism and its impacts on regional development is evaluated by literature and field work realized in GAP Region. The examination of GAP Tourism Master Plan (2011) in the context of sustainable tourism planning is realized in two different stages. The first stage is the participation process in the preparation of the plan and the second stage is the assessment of sustainable tourism management. While, field surveys and in-dept interviews are used in the first stage, selected sustainable tourism indicators are evaluated in the second stage. The main concluding remarks of this thesis are the positive contribution of tourism to the region's economy and the reduction of regional imbalance in favour of the GAP Region. With a planning approach based on the preservation of historical, cultural and environmental patrimony and proper branding policies the tourism sector will be a leading sector in the development of GAP Region