Sürdürülebilir turizm planlaması ve Türkiye'de yat turizmine ekolojik yaklaşım
Sustainable tourism planning and ecological respect for yacht tourism in Turkey
  1. Tez No: 127731
  2. Yazar: AYŞEGÜL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de turizm faaliyetleri hızla artmaktadır. Bu olgu gelecekte de devam edecektir. Bu artış sonucunda turizmin kültürel, doğal ve fiziksel çevre üzerinde etkisinin de süreceği açıktır. Turizmin yoğunlaşması, hızlı ve plansız gelişimi sonucu tatil köyleri ve otellerin çevresel açıdan çok önemli olan koylarım betonlaştırması, kanalizasyonların denize akıtılması, çöplerin toplanmaması ve yok edilmemesi kirliliğe neden olmaktadır. Çevre ve turizm etkileşiminde, çevre turizm için önemli bir girdidir. Turizm ve çevre, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla ele alındığında, ortaya çıkabilecek karşılıklı olumsuz etkiler en aza indirilebilecek, hatta sürdürülebilir turizm planlamasıyla çevre değerleri geliştirilebilecektir. Turizm, sürdürülebilir kalkınma bağlanımda ele alındığında; sosyal, kültürel, doğal ve fiziksel çevrenin var olan değerlerini koruyup, geliştirmede bir araç olabilir. Sürdürülebilir turizmde amaç sosyal, ekolojik, ekonomik, mekansal ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. Sürdürülebilir turizm, insanın etkileşim içinde bulunduğu çevrenin bozulmadan ve değiştirilmeden korunarak, kültürel bütünlüğünü, biyolojik çeşitliliğini, ve ekolojik değerlerini koruyarak ve aynı zamanda tüm kaynakların insanların ve turistlerin beklentilerini karşılayacak şekilde ve gelecek nesillerinde aynı beklentilerini karşılayacakları biçimde yönetildiği bir kalkınma biçimidir. Bu çalışmada sürdürülebilir turizm kapsamında, alternatif turizm türlerinden biri olan yat turizminin Türkiye'de nasıl bir ekolojik yaklaşımla ele alınması gerektiği konusu incelenmiştir. 100Çalışmanın amacı, turizmin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve bu doğrultuda gelişmesi, turizme kaynak oluşturan bölgesel veya yerel, tarihi ve doğal değerlerin korunup geliştirilerek devamlılığı sağlanırken, yat turizminin ekolojik etkilerinin neler olduğunun saptanması ve yat turizmine ekolojik yaklaşımın nasıl olabileceğinin değerlendirilmesidir. 101
Özet (Çeviri)
SUMMARY Over the world and in Turkey tourism activities are increasing rapidly. This phenomenon will go on in the future. As a result of this increase, it is obvious that the effect of tourism on cultural, natural and physical environment will continue. Expansion of tourism, its rapid and unplanned development by holiday facilities and hotels, discharge of drainage to the sea, not to collect and destroy garbage are resulting in pollution. Environment is a prime input for tourism in mutual relation of environment and tourism. Tourism and environment when taken into consideration from sustainable development point of view, mutual negative effects which could evolve, would be decreased to the minimum and also environmental values would be improved by sustainable tourism planning. Tourism, when considered on the basis of sustainable development, can become a means for maintaining the existing values of social, cultural, natural and physical environment and their improvement The goal in sustainable tourism is to obtain the social, ecological, economical, locational and cultural sustainability. Sustainable tourism is a development type in which the environment mat people are in relation with, is kept without spoiling and changing it and its cultural structure, biological variety and ecological values, and at the same time in which whole sources are managed so that they would meet the expectations of future generations. In this study, under the sustainable tourism phenomenon, the subject of, from which ecological point the yachting tourism which is one of the alternative tourism types should be examined in Turkey, is studied. 102The aim of the study is to evaluate facts as how to obtain the sustainability of tourism and its improvement in this respect, and while maintaning the sustainability of the regional or local, historical and natural values which are sources of tourism, keeping and improving them to ascertain what ecological effects of yachting tourism are and how could the ecological respect would be obtained for it. 103