Bor bileşikli bataryalar
Boron compound of batteries
  1. Tez No: 397091
  2. Yazar: ALİ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kapsamında, metal (M=Li, Na, Mg) katkılı tabakalı bor karbür (MxBC) bileşikleri incelendi. Bu bileşiklerden metal çıkartılması ile oluşan boşlukların dağılımı yoğunluk fonksiyoneli teorisi ve ilk-prensip hesaplamaları ile incelendi. Ayrıca, lityum bor karbür (LixBC) bileşiğindeki boşluklara ikinci bir metal atomu (Na veya Mg) ilavesinin sistemler üzerindeki etkisi incelendi. Tasarlanan yapıların enerjitik kararlılıkları, bağ uzunlukları, atomik yükleri, bağ popülasyonları, band yapıları ve durum yoğunluğu gibi yapısal ve elektronik özellikleri hesaplandı. Hesaplanan toplam enerjiler kullanılarak tek metal içeren Li katkılı bor karbür bileşikler için 2,40-2,58 V aralığında, Na katkılı bileşikler için 0,73-0,76 V aralığında katot potansiyel değerleri bulunurken, Mg katkılı bileşikler de bulunan potansiyel değerlerinin katot malzemesi için uygun olmadığı bulundu. İkinci metal katkılı lityum bor karbür (MyLixBC) bileşiklerde ise Na ilaveli bileşikler için 1,5 V ve Mg ilaveli bileşikler için 0,59 V değerlerinde katot potansiyeli bulundu. Sonuç olarak, LixBC yapısına ikinci metal olarak Na veya Mg katkılanırsa, sistemin batarya olarak kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, metal (M = Li, Na, Mg) doped layered boron carbide (MxBC) compounds were studied. The effects of the halls, which are formed by removed metal atoms, were calculated with the density functional theory and first-principles calculations. In addition, the effects of doped second atoms (Na or Mg) to systems were investigated. The structural and electronic properties of the compounds were reported, such as energetic stability, bond lengths, atomic charges, atomic bond populations, band structure and density of states. Using calculated energies of the compounds the cathode potentials were found as 2,40-2,58 V for LixBC and 0,73-0,76 V for NaxBC structures. Unfortunately, the calculated potentials for MgxBC structures were not proper for cathode materials. Also, the potentials of MyLixBC layered structures for second doped metals were calculated as 1,5 V for Na and 0,59 V for Mg metals, respectively. Finally, if the second metals as Na or Mg doped to LixBC structure, the system might be used as a battery.