Hidrolik santraller için PSS-E ile türkiye'de havza planlaması
Turkey basin planning for hydraulic power plants with PSS/E software
- Tez No: 397090
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemizde ve tüm dünyada elektrik enerjisine olan ihtiyaç her geçen yıl artmaktadır. Buna karşılık olarak her geçen yıl elektrik üretimini de kademeli olarak arttırmak gerekmektedir. Önümüzdeki yıllarda elektrik enerjisindeki üretim tüketim dengesini korumak her geçen yıl daha da zorlaşacaktır. Ama günümüzdeki teknolojik gelişmelerden anlaşıldığı üzere bu konuyla edilecek mücadelede yazılım programları en büyük asistanımız olacaktır. Elektrik tüketimi için enerji santralleri kurmalıyız ve bunun bir sonucu olarak kurulan her bir üretim ve tüketim merkezleri için altyapının hazırlanması gerekir. Fakat artan bu iletim altyapısına paralel olarak planlama her geçen yıl daha da zorlaşacak ve hesaplamalar karmaşıklaşacaktır. Karmaşıklaşan bir sistemde planlamanın önemi de artacaktır. Son yıllarda bir Alman şirketi olan Siemens simülasyon yazılımında önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu çalışmaların sonucunda PSS/E adı verilen bir program geliştirilmiş ve iletim altyapısının tüm teçhizatlarıyla yazılım programı yardımı ile bilgisayara atılması sağlanmıştır. Ayrıca bu yazılım sayesinde analizler sadece teknik ile sınırlandırılmamış coğrafik olarak da analiz yapılabilmesi hatların uzunlukları gibi bilgilerin de yazılıma aktarılabilmesi sağlanmıştır. Bu tez çalışması mühendislerin güç sistem analizinin simülasyonunun nasıl yapılacağını, simülasyon sonrası sonuçların nasıl yorumlanması gerektiğini açıklamaktadır. Gerçek bir sistem ile simülasyon arasındaki farkları da daha iyi anlayabilmek için şu anda tesis edilmekte olan Reşadiye Trafo Merkezinin de devrede olduğu durum analiz edilmiş detaylı raporlanmıştır. İlerleyen yıllarda bu çalışma incelendiğinde Reşadiye trafo merkezinde gerçeklen durum ile bu tezdeki tahminler karşılaştırılabilecek tutarlılığı daha net anlaşılabilecektir.Ayrıca sisteme giren verilerin görüntülenmesi sayesinde sistem bir eğitim materyali olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy consumption demand increases every year in our country and also in all over the world. So every year we need to increase the production. In the future years it will be more and more difficult to maintain the balance between electricity production and consumption. But it seems developments in the software technology will be a good assistant for engineers in the future years. Because of the increasing energy demand we have to make production centrals. For these productions and consumptions, engineers have to prepare the infrastructure of the electricity transmission system. But as a result of the increasing system transmission system planning will be more complicated. In a complicated system simulations for planning will be more important. A German company Siemens made a good achievement about simulation software in the recent years. And a simulation software PSS/E (Power System Simulation for Engineers) has been created by Siemens. With this simulation software we can now design the transmission system in computer. We can make the analysis now not only with technically but also with geographically. This thesis explains how engineers can design power system, and how can make the simulations. After the simulation this thesis will show the conclusions about the analysis. To understand what are differences between the simulation and real system in this thesis i also worked a real project named Resadiye Substation.