Sıvama parametrelerinin sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmesi
Finite element analysis for the spinning parameters
- Tez No: 397093
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Metal sıvama, günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntem olmasına rağmen sıvama işleminin tahmin modeli henüz oluşturulmamıştır. Sıvama operasyonlarının ekonomik ve verimli şekilde gerçekleştirilebilmesi için, parametrelerin önceden tayininin hazırlık zamanı, ayar zamanı ve ilk ürün elde etme maliyetinin düşürülmesi açısından önemli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, ilerleme hızı, sac malzeme et kalınlığı, malzeme türü ve devir gibi parametreler güvenilirliği ispatlanmış bir sonlu elemanlar yazılımıyla incelenmiştir. Bunun için öncelikle sıvama parçalarının modelleri bilgisayar ortamında tasarlanmıştır. SolidWorks programında tasarlanan model önceki çalışmalardan farklı olarak Simufact Forming analiz programına aktarılarak veri girişleri gerçekleştirilmiştir. Her parametre için üç farklı değer belirlenerek en az üç analiz gerçekleştirilmiştir. Bunlara göre parça üzerindeki gerilme ve gerinmeler, kalınlık dağılımı, malzeme akışı, elastik deformasyon, sıvama kuvvet diyagramları incelenmiştir. Farklı parametre durumlarına göre elde edilen sonuçlar, birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sıvama işlemlerinde işlem kalitesinin ve ölçüsel tamlığın kullanılan parametre değerlerine bağlı olarak değişim gösterdiği anlaşılmıştır. Çalışmanın başlangıç parametrelerinin belirlenmesinde önemli bir rehber olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although metal spinning, which is often used today, is a method of forming processes, the prediction model has not yet been established. Predetermination of parameters in an economic and efficient way to perform the spinning process, the preparation time, setting time and cost of first product is known to be important in terms of lowering. Parameters such as, the feedrate, the thickness of metal, material type and revolutions per minutes were investigated in this work. The reliability of a proven finite element software was examined. To do this, model of the spinning parts in a computer environment is used first. In contrast to previous studies, the model was desgined in SolidWorks software and it was transferred to the Simufact-Forming analysis program to implement the data inputs. For each parameter, three different values were determined and at least three analysis were performed. On the component were values such as stress, strain, the thickness distribution of the flow of materials, elastic deformation region, the forming force diagrams, investigated. Different parameters according to the obtained results were compared to each other. In the spinning process, the process quality and dimensional completeness, it is understood that changed depending on the value of the parameter that is used. In the determination of the initial parameters of the study is expected to be an important guide.