Enzimlerin yeni geliştirilen akrilat temelli polimerik yapılara doğrudan immobilizasyonu
Novel improved of enyzme acrylate-based immobilization directly to the polymeric structure
- Tez No: 397095
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmada, akrilat kökenli polimerler sentezlenerek lakkaz enziminin hazırlanan destekler üzerine tutuklanması çalışıldı. Bu doğrultuda, iki yöntemle destek materyali hazırlandı: i) küre geometrisine sahip poli(glisidil metakrilat-ko-metil metakrilat), p(GMA-MMA), kopolimeri siklik karbonat grupları ile fonksiyonlandırıldı ve lakkaz enzimi kovalent olarak tutuklandı. Ayrıca, polimer-enzim sistemi karakterize edildi; ii) zeolit-g-poli(kloroetil akrilat)-NH2, zeolit-g-p(CEA)-NH2 kompozit partiküller üzerine, lakkaz enzimi glutaraldehit aktivasyon yolu ile tutuklandı. Zeolit-g-p(CEA)-NH2 kompozit partiküllerinin sentezi için, zeolit partikülleri bromür grupları ile fonksiyonlandırıldı ve atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) metodu kullanılarak poli(kloroetil akrilat), p(CEA), fibrilleri yüzeye aşılandı, etilen diamin ile aminasyon reaksiyonundan sonra, glutaraldehit ile aktive edilerek üzerlerine lakkaz enziminin kovalent olarak bağlanması sağlandı. Zeolit-g-p(CEA) partiküllerinin karakterizasyon çalışmaları da gerçekleştirildi. Yukarıda verilen her iki yolla, yüzeylerinde reaktif gruplarına sahip destek materyallerinin üzerine lakkaz enzimi ılımlı koşullar altında kovalent olarak bağlaması sağlandı. Her iki yolla tutuklanan lakkaz enziminin kısa işlem süresi altında yüksek tutuklama verimliliğine sahip oldukları ve yüksek korunmuş aktivite sergiledikleri gözlendi. Çalışmanın devamında hazırlanan, lakkaz immobilize p(GMA-MMA) ve zeolit-g-p(CEA)-NH2 destek materyallerinin biyokimyasal karakterizasyonları tamamlanarak, kesikli sistemde sulu ortamlardan model endokrin bozucu olarak seçilen Reaktif Red 120 (benzidin temelli boya) biyolojik parçalanma çalışmaları çeşitli parametreler altında tamamlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we synthesized acylate-based polymer and used them for laccase enzyme immobilization. In this way, the support material was prepared by two methods: i) spheres with a poly (glycidyl methacrylate-co-methyl methacrylate), p(GMA-MMA), copolymer was functionalized with cyclic carbonate groups and laccase enzyme covalently immobilized. Further, the polymer-enzyme system has been characterized;ii) zeolite-g-poly(chloroethyl acrylate)-NH2, zeolit-g-p(CEA)-NH2 composite particles on laccase enzyme was immobilized by glutaraldehyde activation pathway. For the synthesis of zeolit-g-p(CEA)-NH2 composite particles, zeolite particles were functionalized with the bromide group and atom transfer radical polymerization (ATRP) method using poly(chloroethyl acrylate), p(CEA), fibrils were inoculated on the surface, after the amination reaction with ethylene diamine, to be activated via glutaraldehyde was allowed to covalently immobilized the laccase enzyme. Zeolit-g-p(CEA) particleswere carry out characterization studies. Either way given above, the laccase enzyme on the support material with the reactive groups on the surface was allowed to bind covalently under mild conditions. Either way they have immobilized laccase enzymes of high efficiency under arrest short processing time and showed high activity exhibited preserved. Prepared in the continuation of the study, laccase immobilized p(GMA-MMA) and zeolite-g-p(CEA) has been completed biochemical characterization of NH2 support materials, discrete system selected Reactive Red 120 (benzidine-based dyes) as a model endocrine disrupters from aqueous medium biodegradation studies under various parameters complete.