AISI 2205 (EN 1.4462) paslanmaz çeliğin CNC torna tezgahında işlenmesinde yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetlerinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of surface roughness and cutting forces in machining of AISI 2205 (EN 1.4462) stainless steel on a CNC lathe
- Tez No: 397096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, özellikle denizcilik, petrol ve kimya sektöründe yaygın kullanım alanına sahip AISI 2205 (EN 1.4462) paslanmaz çeliğin CNC torna tezgahında işlenmesinde kesme parametrelerine bağlı yüzey pürüzlülükleri ve kesme kuvvetleri ölçülmüştür. Deneyler için, AISI 2205 paslanmaz çelik malzemeden 60 mm çapında ve 400 mm boyunda numuneler hazırlanmıştır. Deney numunelerinin işlenmesi esnasında kesme kuvvetleri, tezgaha bağlanan Kistler 9257B dinamometre yardımıyla, yüzey pürüzlülükleri ise Perthometer M1 masa tipi yüzey pürüzlülük ölçme cihazı ile ölçülmüştür. Deneylerde, SNMG 120408 NM4 WSM20 ve SNMG 120408 NR4 WSM20 iki farklı talaş kırıcı formuna sahip kesici takımlar kullanılmıştır. Deneylerde, 1 mm kesme derinliği, 0,1-0,2-0,3 mm/dev ilerleme hızı ve 150, 180, 210, 240, 270 m/dak kesme hızı kullanılmıştır. Kullanılan bu kesme parametrelerde talaş kırıcı formunun yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, en iyi yüzey pürüzlülük ve en düşük kesme kuvveti değerleri SNMG 120408 NR4 WSM20 kodlu kesici takımlarla elde edilmiştir. Her iki kesici için de, düşük ilerleme hızlarında yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetlerinin azaldığı, ilerleme hızının artmasıyla yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetlerinin arttığı tespit edilmiştir. Kesme hızının artması ile birlikte kesme kuvvetleri genellikle azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, surface roughness and cutting forces related to the cutting parameters have been measured in machining of AISI 2205 stainless steel that is widely used in particularly marine, petroleum and chemistry sector on a CNC lathe. For the experiments, AISI 2205 stainless steel sample parts with 60 mm in diameter and 400 mm in length were prepared. During the machining, cutting forces were measured with the aid of Kistler 9257B dynamometer that is clamped to the CNC lathe and surface roughness was measured with Perthometer M1 desktop profilometer. In experiments, cutting tools with two different chip breaker SNMG 120408 NM4 WSM20 and SNMG 120408 NR4 WSM20 were used. In the experiments, 1 mm cutting depth, 0,1-0,2-0,3 mm/rev feed rate and 150, 180, 210, 240, 270 m/min cutting speed were used. The effects of the chip breaker form on surface roughness and cutting forces using these cutting parameters were investigated. As a result of the experiments, best surface roughness and the lowest cutting force values were obtained with SNMG 120408 NR4 WSM20 coded cutting tool. In low feed rates surface roughness and cutting forces decreased. It was determined the surface roughness and cutting forces increased with the increase of feed rate. Cutting forces were generally decreased with the increase of cutting speed.