Yakalanma olasılığı düşük radarlarda Costas dizilerinin kullanımı
Yakalanma olasiliği düşük radarlarda Costas dizilerinin kullanimi
  1. Tez No: 397097
  2. Yazar: FATİH GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yakalanma Olasılığı Düşük radarlar, düşman unsurlar tarafından tespit edilmesi ve tanımlanması istenmeyen durumlarda kullanılırlar. Yakalanma Olasılığı Düşük radarlar bu amaçla, geniş bant, düşük güç ve kodlanmış sürekli dalga kullanırlar. Frekans Kaydırmalı Anahtarlama, bu kodlama tekniklerinden biridir. Frekans Kaydırmalı Anahtarlama kullanan Yakalanma Olasılığı Düşük radar sinyallerini oluşturmak için Costas dizilerinden yararlanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Yakalanma Olasılığı Düşük radarlarda kullanılan Frekans Kaydırmalı Anahtarlama ile oluşturulan sinyaller ve bu sinyalleri üretmek için kullanılan Costas dizileri incelenmiştir. Costas dizilerini oluşturmak için sonlu cisimler teorisine dayanan Welch, Lempel ve Golomb yöntemleri ile bunların varyasyonları incelenmiştir. Söz konusu yöntemlerin C/C++ dilinde geliştirilen programlar ile uygulaması yapılmıştır. Çıktı olarak elde edilen Costas dizileri ile oluşturulan Frekans Kaydırmalı Anahtarlama kullanan radar sinyallerinin belirsizlik fonksiyonlarının analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low Probability of Intercept radars are used when it is not desired to be detected and identified by hostile elements. Low Probability of Intercept radars use signals which have wide bandwidth, low power and coded continuous wave. Frequency Shift Keying is one of these coding techniques. Costas arrays are used in order to construct the Frequency Shift Keying Low Probability of Intercept radar signals. In this thesis, Frequency Shift Keying signals, which are used in Low Probability of Intercept radars, and Costas arrays, which are used to construct these signals, are examined. Welch, Lempel and Golomb methods based on the finite field theory and their variations are examined. These methods are implemented by developing the programs in C/C++ language. The ambiguity function analysis of Frequency Shift Keying radar signals, which are constructed by Costas arrays obtained from the programs as output, are analyzed.