Sibirya Mersin balığı (Acipenser baerii) yeminde fındık küspesi kullanımının büyüme performansına etkisi
Effect on growth performance of using hazelnut meal in Siberian Sturgeon (Acipenser baerii) diet
  1. Tez No: 397151
  2. Yazar: YUNUS EMRE KIRTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, kontrol (%0) ve farklı oranlarda fındık küspesi (%15, 30 ve 45 ) içeren yemlerle beslenen Sibirya mersin balığı (Acipenser baerii)'nın büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi araştırıldı. Araştırmada ortalama ağırlıkları 283,13±6,52 g olan toplam 180 adet balık kullanıldı. Her grup 3 tekerrürlü olarak, her tekerrürde 15 balık denemeye alındı ve araştırma 12 hafta sürdü. Deneme sonunda oransal ağırlık artışı (OAA,%) en yüksek kontrol grubunda (%180,62±2,84), bu grubu %15, %30 ve %45 fındık küspesi içeren gruplar sırasıyla; %159,03±1,18, %144,72±1,22 ve %125,55±0,89 olarak takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the control diet (0%) and the diets containing hazelnut meal in different levels (15%, 30 and 45) on the growth performance and body composition of Siberian sturgeon were investigated. In the study, total 180 fish with mean weight 283.13±6.52 g were used. Each group had three replicate and 15 fish were placed in each replicate. Experiment was carried on for 12 weeks. In trial results, the highest weight gain (180.62%±2.84) was observed in the control group, and 15%, 30 and 45 hazelnut meal in followed this group as 159.03%±1.18, 144.72%±1.22 and 125.55%±0.89, respectively.