Çoruh havzasının bazı mikro havzalarında biyoçeşitlilik indisleri ve bunların üstüne etki eden faktörler
Biodiversty indexes and factors affecting them in some micro watersheds Çoruh watershed
  1. Tez No: 397162
  2. Yazar: BAHAR ELİF KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Çoruh Nehri Havzasının bazı mikro havzalarında biyoçeşitlilik indisleri ve bunlara etki eden faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma alanı 8 mikro havzadan oluşmaktadır. Çalışma alanları içerisinde; tür sayısı, birey sayısı, ortalama örtme derecesi ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler için transekt çubukları kullanılmıştır. Bu çalışmada; yağış, sıcaklık ve eğimin birey sayısı, ortalama örtme ve tür sayısı üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular; Biyoçeşitlilik indeksi, Simpson İndeksi, ve Shannon Weaver İndeksleri ile hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda ortalama örtmenin yükselti, yağış, birey sayısı ve tür sayısı arttıkça arttığı; sıcaklık ve eğim arttıkça azaldığı bulunmuştur. Tür sayısının yükselti ve yağış arttıkça arttığı; sıcaklık arttıkça azaldığı bulunmuştur.Ayrıca birey sayısının yükselti ve yağış arttıkça arttığı; sıcaklık arttıkça azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate biodiversity indices and the factors affecting biodiversity in some of the micro-watershed in Coruh River Basin. The study area consists of 8 micro-catchments. In the study area, number of species, the number of individuals and average degree of coverage measurements were made. Transects bars were used for these measurements. For study purposes; we investigated that effects of precipitation, temperature and slope on the number of individuals, average cover and number of species. The findings are calculated with Biodiversity index, Simpson index, and Shannon Weaver index. As a result of study, it has been determined that the average cover increases as increase with altitude rainfall the number of individuals species but the average cover decreases as increase with temperature and slope. Then it has been found that the number of species increases as increas with altitude and rainfall, but the number of species decreases as increase with temperature. Besides, it has been found that the number of individuals increases as increase with altitude and rainfall but the number of individuals decreases as increase with temperature