Doğu Karadeniz meşesinin tohum ve fidecik özelliklerinin belirlenmesi
Effects of provenance, seed size and stratification on seed germination and seedling morphology of quercus pontica
- Tez No: 397164
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Meşesinin lokal orijinlerinin tohum özelliklerinin belirlenmesi ve tohum büyüklüğü, orijinin ve katlama işleminin tohum çimlenme özellikleri ve fidanların morfolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Artvin Borçka İlçesi Karşıköy ve Camili yöresi ile Murgul İlçesinin Göktaş yöresinden alınan tohumlar ile laboratuvar çalışması yapılmış ve Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü Harmanlı Fidanlığına ekim çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada üç farklı orijin üzerine ekim yastıkları hazırlanarak ekim yapılmıştır. Ekim işlemleri sonucunda, 1+0 yaşındaki fidanların bazı morfolojik özelliklerinin çimlenme yüzdeleri ve tohum boyutlarına göre nasıl değiştiği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, tohum özelliklerinin orijine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca orijin ve katlama işleminin çimlenme performansı üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. Tohum büyüklüğü hem çimlenme yüzdesi hem de fidan morfolojik özellikleri üzerinde etkili olmuş ve büyük boyutlu tohumların daha yüksek çimlenme yüzdesi, yaşama yüzdesi ve daha yüksek fidan morfolojik özelliklerine neden olduğu çalışma sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate (i) the effect of provenance on acorn characteristics, (ii) effect of cold stratification and provenance on seed germination performance and (iii) effect of seed size on seed germinaiton, seedling survival and seedling growth. The study showed that seed parameters showed signficant differences among provenances. Cold stratification and provenance affected seed germination, and 60 or 90 days cold stratification prodoced higher germination. The large sized seed showed significant higher germination percentage and higher seedling growth in nursery.