9. mertebeden sol yaklaşık cisim düzleminde fano düzlemi içeren arklar üzerine
On arcs containing the fano plane in the left nearfield plane of order 9
- Tez No: 397203
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, 9.mertebeden Sol Yaklaşık Cisim düzleminde bir Fano düzlemini kapsayan tam arklar incelenmiştir. Birinci bölümde, grup teorisindeki ve projektif geometrideki temel kavramlar tanıtılmıştır. İkinci bölümde Sol Yaklaşık Cisim üzerinde ikinci mertebeden indirgenemez bir polinom seçilerek elde edilen 9. mertebeden bir projektif düzlem homogen koordinatlarla verilmiştir. Daha sonra bu düzlemdeki bütün Fano düzlemlerinin noktaları ve doğruları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, projektif düzlemde bir Fano düzlemi içeren tam arklar tamamlama metoduyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the complete arcs containing the Fano plane in the left nearfield plane of order 9 are determined. In the first chapter, fundamental definitions and concepts of group theory, projective geometry and arcs in projective plane are given. In the second chapter, the projective plane whose algebric structure is the left nearfield plane of order 9 is constructed by using homogen coordinates. Then, all of points and lines of all Fano planes in this projective plane are given. In the last chapter, all complete arcs containing the Fano plane are obtained by using“completion procedure”in this projective plane.