2-cebirlerin representasyonu
Representations of 2-algebras
  1. Tez No: 397202
  2. Yazar: NURCAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Değişmeli cebirlerin çaprazlanmış modüllerinin representasyonu üzerine hazırlanan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kategori ve 2-kategori tanıtıldıktan sonra 2-cebir kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde değişmeli cebirler üzerinde tanımlanan çaprazlanmış modüller örnekleri ile birlikte ele alınmıştır. Ayrıca çaprazlanmış modüllerin kategorisi ile 2-cebirlerin kategorisinin denkliği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise çarpım cebirinin 2 boyutlu hali olarak da ele alınabilcek ve 2-çarpım cebiri olarak isimlendirilecek olan bir 2-cebir yapısı tanımlanmıştır ve bunun özel bir örneği ayrıntılı şekilde incelenmiştir. M(δ) ile gösterilecek bu örneğin 2-cebir olması için gerekli tüm şartları sağladığı gösterilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise bu M(δ) 2-cebiri kullanılarak, herhangi bir G 2-cebirinin representasyonu tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the representation of crossed modules of commutative algebras and consist of four chapters. In the first chapter, we will recall notions of categories, 2-categories and research the notion of 2-algebra, in details. In the second chapter, we give the notion of crossed modules of commutative algebras with their examples. In the next chapter, we introduce the generalization of multiplier algebra which would be tought as the 2-dimensional version of multiplier algebra(∗).This notion will be called as 2-multiplier algebra which is also a multiplier algebra. Finally in the last chapter, we introduce the represantation of a G 2-algebra by using M(δ).