A packet delaying mechanism for client-side network traffic to reduce 3G modem related energy consumption of mobile devices
Mobil aygitlardaki i̇stemci tarafli ağ trafiğine paket geciktirme mekanizmasi uygulayarak 3G modemin enerji tüketimini azaltma
  1. Tez No: 397258
  2. Yazar: ERKUT DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TAŞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Modern mobil aygıtlarda, 3G modemler en fazla enerji tüketimine neden olan bileşenlerdendir. Dolayısıyla, 3G modemlerin kullanım verimliliği batarya ömrünü önemli ölçüde etkilemektedir. Bu verimlilik, önemli ölçüde mobil uygulamaların 3G ağ kullanma karakteristiği ile ilintilidir. Buna karşın, birçok mobil uygulama, 3G modemin enerji tüketim karakteristiği göz önünde bulundurulmadan geliştirilmektedir. Mobil uygulamalar, genellikle küçük ve periyodik veri transferleri için 3G ağ bağlantısı talep etmektedirler. Her veri transferi 3G modemi uyandırmakta ve batarya tüketimini hızlandırmaktadır. Bu verimsiz bağlantı kullanımı, mobil aygıt arka plan kipindeyken (kullanıcı aygıtla etkileşim halinde değilken) de devam etmektedir. Bu tezde, 3G modemin arka plan kipinde harcadığı enerjiyi azaltmayı amaçlayan bir yöntem sunuyoruz. Yöntemimiz aygıttan çıkan ağ paketlerini belirli bir süre boyunca bir kuyrukta bekletmekte ve hepsini bir arada göndermektedir. Dolayısıyla, 3G modemin uyandırılma sayısını azaltarak enerji tüketimini düşürmektedir. Yöntemimizi Motorola marka akıllı telefon üzerinde gerçekleştirdik ve arka plan kipinde popüler mobil uygulamaları çalıştırarak ağ paket trafiği izlerini topladık. Bu izler üzerinden benzetim yaparak enerji tüketimi değerlerini çıkardık ve farklı koşullar için enerji kullanımında %39'a varan azalma gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In modern mobile devices, 3G modems are one of the most energy consuming components. Therefore, utilization efficiency of 3G modems have a significant impact on battery life. Utilization of 3G modems is mostly determined by the 3G network usage patterns of mobile applications. However, most of the mobile applications are developed being unaware of energy consumption characteristics of 3G modems. They request 3G network connection for mostly small and periodic data transmissions. Each data transmission awakens the 3G modem and speeds up the battery consumption. This inefficient connection behavior continues when the device is in the background mode (i.e., when the user is not interacting with the device). In this thesis, we propose a method to reduce energy consumption of 3G modems in background mode. Our method implements a queuing mechanism to delay outgoing packet traffic for a predefined time and send them in batches. Thus, it reduces the total number of 3G modem wake-up events and hence the energy consumption. We implement our method on a Motorola smartphone and collect background network traffic traces using well-known mobile applications. Using trace driven simulations, we demonstrate that our method can reduce 3G modem related energy consumption by up to 39% for different cases.