Doğu Karadeniz Bölgesi' nde iklim değişiminin incelenmesi
Examination the climate change in the East-Blacksea Region
  1. Tez No: 397298
  2. Yazar: ÖZNUR ÇANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, 1961–2013 yılları arasında D. Karadeniz Bölgesi Trabzon, Giresun, Rize, Artvin illerinde yer alan dört adet meteoroloji istasyonuna ait aylık minimum, maksimum, ortalama sıcaklık ve aylık toplam yağış verileri kullanılmıştır. Her ilin tüm parametrelerde ayrı ayrı mevsimsel ve uzun yıllar boyunca meydana gelmiş olan trendi analiz edilmiştir. Veriler Mann-Kendall istatistik yöntemi ve regresyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Trabzon ilinde yaz mevsiminde ort. ve min. sıcaklık değerlerinde, Rize ilinde yaz ve sonbahar mevsimlerinde tüm sıcaklık parametrelerinde, Giresun ilinde tüm mevsimlere ait min. sıcaklık değerlerinde; yaz ve sonbahar mevsimlerinin ort. sıcaklık değerlerinde, Artvin ilinde yaz mevsimi ort. ve min. sıcaklık değerlerinde artış trendi olduğu tespit edilmiştir. Uzun yıllar toplam yağış ortalamasında ise; Trabzon ili hariç diğer tüm illerde artış eğilimi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, trends in minimum, maximum, avarage temperature and total precipitation at seasonal and monthly time scales for the periods of 1961-2013 were examined for the East-Blacksea Region which has four cities named Trabzon, Rize, Giresun, Artvin. Datas analysed with Mann-Kendall and linear regression methods. At the result of the all analyzes, mean and min. temperature values of summer in Trabzon; all temperature parameters for the summer and autumn in Rize; min. temperature values for the all seasons and mean temperature values for the summer and autumn in Giresun, mean and min. temperature values for summer in Artvin have upward trend. The values of the average total rainfall in the long term have upward trend for the all cities except Trabzon.