Doğu karadeniz bölgesi'nde buharlaşma, rüzgâr, nem ve sıcaklık parametreleri ışığında iklim değişiminin incelenmesi
Investigation of climate change in the light of evaporation, wind, humidity and temperature parameters in the eastern black sea region
  1. Tez No: 968726
  2. Yazar: ÖZGENUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Çevre Mühendisliği, Meteorology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İklim, belirtilen bir yerde ve uzun bir dönem boyunca (en az 30 yıl süre ile) gerçekleşen ortalama hava koşullarıdır. Çeşitli atmosfer özellikleri, belirli oranlarda birleşerek, bir yerin iklimini oluşturur. Bu özelliklere iklim elemanları denir. İklimin doğasında değişkenlik bulunduğundan, iklim elemanlarının alan ve zamandaki değişimlerini ortaya koymak, bugünkü gerçek ve gelecekteki olası değişiklikleri anlamamıza da yardımcı olacaktır. Bu amaçla, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne ait Doğu Karadeniz Bölgesi ve Samsun illerinde bulunan 14 otomatik meteorolojik gözlem istasyonunun 1991-2020 yılları arasındaki sıcaklık, rüzgâr hızı, nem ve buharlaşma verileri incelenmiştir. Bu veriler, aylık olarak toplanmış, yıllık ortalamaları elde edilmiştir. Ortalamaları elde edilen verilerin eğilimlerini belirlemek için Mann-Kendall testi ve Şen Yöntemi eğilim analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda trend testi sonuçlarının uyumlu olduğu görülmüştür. Sıcaklık değerleri artan bir trend eğilimi gösterirken, rüzgâr ve nem değerleri ise azalan trend eğilimi göstermiştir. Trend eğilimleri farklarını incelemek için yıllık yağışlı gün sayıları ve rüzgâr yönleri analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda yağışlı gün sayısında azalan trend, hakim rüzgâr yönü güneydoğu olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate is the average weather conditions that occur in a specified place and over a long period of time (at least 30 years). Various atmospheric properties combine in certain proportions to form the climate of a place. These properties are called climate elements. Since there is variability in the nature of climate, revealing the changes in climate elements in space and time will also help us understand today's real and possible future changes. For this purpose, temperature, wind speed, humidity and evaporation data of 14 automatic meteorological observation stations located in the Eastern Blacksea Region and Samsun provinces of the General Directorate of Meteorology between 1991-2020 were examined. Data were collected monthly and annual averages were obtained. Mann-Kendall test and Şen Method trend analyzes were performed to determine the trends of the data obtained from the averages. As a result of the analyzes, it was seen that the trend test results were compatible. While the temperature values showed an increasing trend trend, wind and humidity values showed a decreasing trend trend. In order to examine the trend trend differences, annual rainy day numbers and wind directions were analyzed. As a result of the analysis, a decreasing trend in the number of rainy days and the dominant wind direction were determined as southeast.