Türkiye'de ilk yardım eğitimi almış vatandaşların temel yaşam desteği bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of basic life support knowledge levels among citizens who have received first aid training in Turkey
  1. Tez No: 875981
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ani kalp durmasının tanınması, hayatta kalma zincirinin aktive edilmesi ve temel yaşam desteği uygulamalarının başlatılması hayatta kalma oranlarını arttıran önemli unsurlardır. Araştırmada toplumdaki temel yaşam desteği bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve öğrenme boşluklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye' de ilk yardım eğitimi almış kişileri temsil edecek örneklem, tabakalı örneklem yöntemiyle hesaplanmış ve coğrafi bölgelere göre toplam 2302 katılımcıdan 25 sorudan oluşan 6 adet tanılayıcı dallanmış ağaç diyagramı ile veri toplanmıştır. Tanılayıcı dallanmış ağaç diyagramı ortalama puanları; olay yerinin değerlendirilmesinde 84,94±18,95, bilinç kontrolünde 72,99±20,93, otomatik external defibrilatör kullanımında 58,61±21,35, etkin kalp masajı uygulamasında 58,67±19,70, suni solunumda 74,64±19,44 ve spontan geri dönüşün kontrolünde 75,05±21,14 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recognizing sudden cardiac arrest, activating the survival chain and initiating basic life support practices are important elements that increase survival rates. The aim of the research was to evaluate the level of basic life support knowledge in the society and to identify learning gaps. For this purpose, the sample that would represent people who received first aid training in Turkey was calculated with the stratified sampling method and data was collected from a total of 2302 participants according to geographical regions with 6 diagnostic branched tree diagrams consisting of 25 questions. Diagnostic branched tree diagram mean scores; 84.94±18.95 in crime scene evaluation, 72.99±20.93 in consciousness control, 58.61±21.35 in automatic external defibrillator use, 58.67±19.70 in effective cardiac massage application, 74.64 in artificial respiration. It was determined as ±19.44 and 75.05±21.14 in the control of spontaneous return.