Sayma İlkeleri Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of Counting Principles Scale
  1. Tez No: 397372
  2. Yazar: PELİN PEKİNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, Sayma İlkeleri Testi'nin geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Smith (2010) tarafından güncelleştirilerek bir araya getirilen Erken Çocukluk Matematik Becerileri, Sayı Kavramı ve Sayı Hissi Testi'nin alt testlerinden olan Sayma İlkeleri Testi'nin Türkçeye uyarlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu test için dil uzmanlarından uzman görüşü alınmış, alternatif çeviriler oluşturulmuştur. Türkçe dil uzmanından da onay alındıktan sonra çeviriler konu alan uzman görüşüne sunulmuştur. Konu alan uzman görüşleri doğrultusunda gerekli değişiklikler yapılarak teste son hali verilmiştir. Ön uygulama sonucunda maddelerde herhangi bir değişikliğe gerek olmadığı görüldükten sonra uygulamaya geçilmiştir. Araştırmanın uygulaması, Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi bir bağımsız anaokulunda eğitim alan 54-72 aylık 133 çocuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Sayma İlkeleri Testinin alt boyutlarına ilişkin yapılan madde istatistikleri sonucunda birebir eşleme ilkesi alt testinde yer alan maddelerin madde güçlük indekslerinin 0.47 ile 0.96 arasında, sabit sıra ilkesi alt testinde yer alan maddelerin madde güçlük indekslerinin 0.64 ile 0.95 arasında, kardinal sayı ilkesi alt testinde yer alan maddelerin madde güçlük indekslerinin 0.56 ile 0.89 arasında ve sıranın önemsizliği-soyutlama ilkesi alt testinde yer alan maddelerin madde güçlük indekslerinin 0.31 ile 0.95 arasında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Birebir eşleme ilkesi alt testtinde yer alan maddelerin ayırıcılık indekslerinin 0.35 ile 0.81 arasında, sabit sıra ilkesi alt testinde yer alan maddelerin ayırıcılık indekslerinin 0.32 ile 0.77 arasında, kardinal sayı ilkesi alt testindeki maddelerin madde ayırıcılık indekslerinin 0.35 ile 0.70 arasında, sıranın önemsizliği-soyutlama ilkesi alt testinde bulunan maddelerin madde ayırıcılık indekslerinin 0.09 ile 0.65 arasında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Çocukların ortalama olarak testte yer alan soruların yaklaşık %71'ini doğru cevaplandırdıkları tespit edilmiştir. Teste ilişkin hesaplanan ortalama güçlük (p) indeksi (0,71) ile de ortalamadan daha kolay olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm alt testlerinin sayma kavramını açıklamak üzere oluşturulan yollara ilişkin hesaplanan t değerlerinin tamamının anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Sayma İlkeleri Testi'nin regresyon katsayıları incelendiğinde; testi en çok açıklayan alt testin birebir eşleme ilkesi testi (R2=0,53); daha sonra sabit sıra ilkesi testi (R2=0,47); kardinal sayı ilkesi testi (R2=0,33) ve sıranın önemsizliği-soyutlama ilkesi testi (R2=0,28) olduğu görülmektedir. Sayma İlkeleri Testi'nin güvenirlik düzeyini saptamak amacıyla iki kategorili verilerde hesaplanan ve testteki maddelerin iç tutarlılığının ölçüsünü veren KR-20 katsayısı hesaplanmıştır. Testin uyarlama sürecinde çocuklardan elde edilen cevaplar sonucunda hesaplanan KR-20 katsayısı 0,63 olarak bulunduğundan, Sayma İlkeleri Testi'nin geçerli ve güvenilir bir test olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is planned with the aim of making the validity and reliability test of Counting Principles. The study is designed in the relational screening model among the general screening models. The study of Turkish adaptation of Counting Principle Test, a subtest of Early Childhood Mathematics Skills, Number Concept and Number Sense Test which is updated and brought together by Smith (2010), is carried out. For the mentioned text, language experts' opinions are taken and alternative translations are made. After receiving approval from the Turkish language expert, the translations are submitted to the subject area experts. By making necessary changes in accordance with subject area expert opinion, the test is put into final form. After the pre-implementation results showed no need for any changes for the items, the study is put into practice. Application of the research is carried out with the participation of 133 children, 54-72 months, who take kindergarten education within Kırklareli Directorate of National Education. As a result of item analysis, which is related to sub-dimension of Counting Principles Test, it is identified that item difficulty indices of the items taking place in one to one correspondence principle subtest vary between 0,47 and 0,96, difficulty indices of the items taking place in stable order principle subtest vary between 0,64 and 0.95 , difficulty indices of the items taking place in cardinality principle vary between 0,56 and 0,89, and indices of the items taking place in order irrelevance-abstraction principle vary between 0,31 and 0.95. It is also identified that disruptiveness indices of the items taking place in one to one correspondence principle subtest vary between 0,35 and 0,81, disruptiveness indices of the items taking place in stable order principle subtest vary between 0,32 and 0.87 , disruptiveness indices of the items taking place in cardinality principle vary between 0,35and 0,70, disruptiveness indices of the items taking place in order irrelevance-abstraction principle vary between 0,09 and 0.65. It is determined that the children answered approximately 71% of the questions in the test correctly. With the average difficulty (p) index (0.708) calculated for the test, is determined to be easier than average. It is also determined that all calculated t values of subtests methods generated to explain the concept of counting are significant. When the regression coefficients of Counting Principles Test are examined, the most explaining subtest is found out to be one to one correspondence test (R2=0,53); then respectively stable order principle test (R2=0,47); cardinality principle test (R2=0,33) and order irrelevance-abstraction principle test (R2=0,28). To determine the reliability level of the Counting Principles Test, calculated from two-category data and that measures the internal consistency of the test items, the KR-20 coefficient is calculated. K-20 coefficient which is calculated with results obtained from the responses of children during the adaptation process of the test is found 0,63 therefore Counting Principles Test is found out to be valid and reliable test.