Ortaokullarda beden eğitimi öğretmenine ilişkin metaforik algılar
The perceptions of students about physical education teacher through metaphor in secondary schools
  1. Tez No: 397376
  2. Yazar: TUĞÇE KARAŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi öğretmeni kavramına ilişkin algılarını metaforlar ve çizimler yoluyla ortaya çıkarmaktır. Nitel olarak desenlenen bu araştırmada olgubilim modeli ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitleme örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma grubunu Ankara il merkezindeki ortaokullarda 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında öğrenim görmekte olan 547 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri öğrencilerin“beden eğitimi öğretmeni .… benzer; çünkü …..”cümlesini tamamlamaları ve beden eğitimi öğretmeni kavramına ilişkin düşüncelerini yansıtan bir resim çizmeleri yoluyla elde edilmiştir. Araştırma verileri içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sırasıyla adlandırma, eleme, kategori geliştirme, geçerlik ve güvenirliğin sağlanması, elde edilen metaforların frekanslarının hesaplanması ve yorumlanması ve yapılan çizimlerinin incelenmesi aşamaları takip edilmiştir. Verilerin analizi kapsamında yapılan eleme ve kategori geliştirme aşamalarında uzman görüşüne de başvurulmuştur. Verilerin analizi sonucunda; öğrencilerin ürettikleri metaforlar ve yaptıkları çizimler ortak özelliklerine göre 24 kategori altında toplanmıştır. Sonuç olarak; üretilen metaforların ait olduğu kavramsal kategoriler incelendiğinde, öğrencilerin en çok“sinirli bir insan olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=74, %15,81),“sportif bir insan olarak beden eğitimi öğretmeni”(f= 50, %10,68),“iyi bir insan olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=43, %9,19) ve“fiziksel güç unsuru olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=37, %7,91) kategorilerine ait metafor ürettikleri görülmüştür. Yapılan çizimlerin kavramsal kategorileri incelendiğinde ise, öğrencilerin en çok“sinirli bir insan olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=54, %10,87),“öğretici olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=51, %10,26),“sevgi unsuru olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=44, %8,85) ve“olumsuzluk unsuru olarak beden eğitimi öğretmeni”(f=37, %7,44) kategorilerine ait çizimler yaptıkları görülmüştür. Öğrencilerin beden eğitimi öğretmeni algıları ile araştırma kapsamında incelenen değişkenler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the perceptions of students about physical education The aim of this study was to find out the perceptions of students about physical education teacher through metaphor. Phenomenology model and maximum variation sampling which is one of purpose sampling methods was used in this qualitative design study. The sampling of the study consisted of 547 students attending in secondary schools through the 2014-2015 academic year in Ankara. While collecting research data students were asked to complete the expression“physical education teacher is like a …; because ….”and draw a picture reflecting their thoughts about physical education teacher. Data were analyzed by using categorical data analysis method. While analyzing the data these steps were follewed: entitlement, elimination, categorizing, current and reliability, calculating the frequency of metaphors and Analysis of drawings. The metaphors and the drawings produced by students were examined 24 different categories.As a result, it was figured out that the metaphors produce by stundents mostly belonged to the categories of“physical education teacher as a nervous person”(f=74, 15,81%),“physical education teacher as a sporty person”(f= 50, 10,68%),“physical education teacher as a good person”(f=43, 9,19%) ve“physical education teacher as an element of physical power”(f=37, 7,91%). Also, the drawings of the students mostly belonged to categories of“physical education teacher as a nervous person”(f=54, 10,87%),“physical education teacher as an instructive”(f=51, 10,26%),“physical education teacher as an element of love”(f=44, 8,85%) ve“physical education teacher as an element of negative”(f=37, 7,44%). Physical education teachers' perceptions of students with no significant differences between the variables studied in this research.