Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitim derslerine ilişkin görüşleri ile öğrencilerinin derslerine ilişkin metaforik algılarının incelenmesi
Examining the opinions of physical education and sports teachers on distance education lessons and metaphoric perceptions of students on their lessons
- Tez No: 774801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde ve tüm dünyada Mart 2020 tarihinden itibaren yaşanan Covid-19 pandemi sürecinden ciddi şekilde etkilenen sektörlerin başında eğitim öğretim hizmetleri gelmektedir. Pandemi sürecinde dersler yaklaşık iki yıl boyunca uzaktan eğitim aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Beden eğitimi ve spor dersi uygulama temelli ders olduğu için bu süreçten en çok etkilenen derslerin başında gelmektedir. Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitim ile ilgili görüşleri ve ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi algısını metaforlar yardımıyla incelemektir. Araştırma, olgu bilim deseninde nitel bir çalışmadır. Araştırma Antalya ilinin dört merkez ilçesinde yer alan ortaokullarda görev yapan sekiz beden eğitimi ve spor öğretmeni ile aynı okullarda öğrenim gören 480 (240 kız- 240 erkek) ortaokul öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitim derslerine ilişkin görüşlerini alabilmek için“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin beden eğitimi dersine ilişkin ürettikleri metaforları belirlemek için ise“uzaktan eğitim ile online olarak verilen beden eğitimi ve spor dersi ………gibidir. Çünkü ……..”cümlesini tamamlamaları istenmiştir. Öğretmenler "yüz yüze eğitimin daha verimli olduğunu, derse katılım oranın az olduğunu ve internet bağlantısı gibi teknik sorunları yaşadıklarını ve uygulama yapılamadığı için kazanımların fazla gerçekleşmediğini belirtmişlerdir. Öğrenciler online beden eğitimi ve spor dersine ilişkin toplam 128 farklı metafor üretmiş ve üretilen tüm metaforlar toplam 8 farklı tema altında kategorize edilmiştir. Bu kategoriler ise olumlu (Eğlence, Sevgi, Sağlık, Hareket, Moral) ve olumsuz olarak (Eksik, Hapishane, Teknolojik Aksaklık) ele alınmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin % 64,79'u (311 öğrenci) ise uzaktan almış oldukları beden eğitimi ve spor dersi ile ilgili memnuniyetlerini belirtmişlerdir. Öğretmenler ise uzaktan eğitim ile verdikleri beden eğitimi ve spor derslerinde ciddi değişiklikler ile kısıtlamaların olduğunu dile getirmişlerdir. Bu kısıtlamaların giderilmesi için öncelikle gerekli altyapıların güçlendirilmesi (internet bağlantısı, donanımı), derslere öğrenci katılımının artırılması için düzenlemeler yapılması ve ders hazırlık sürecindeki kaynakların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından artırılması gerektiği üzerinde durmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Education and training services are at the forefront of the sectors that have been seriously affected by the Covid-19 pandemic process, which has been experienced in our country and all over the world since March 2020. During the pandemic process, the lessons were conducted through distance education for about two years. Since physical education and sports lessons are practice-based lessons, they are one of the lessons that are most affected by this process. The aim of this research is to examine the views of physical education and sports teachers about distance education and secondary school students' perception of physical education and sports lessons with the help of metaphors. The research is a qualitative study in the phenomenology pattern. The research was carried out on eight physical education and sports teachers working in secondary schools located in four central districts of Antalya province and 480 (240 female-240 male) secondary school students studying in the same schools. A“semi-structured interview form”was used to get the opinions of physical education and sports teachers about distance education lessons. In order to determine the metaphors produced by the students regarding the physical education lesson,“the physical education and sports lesson given online with distance education is like ………. Because ……..”were asked to complete the sentence. Teachers stated that "face-to-face education is more efficient, the rate of participation in the course is low, they have technical problems such as internet connection, and the gains are not realized because the application cannot be made. Students produced a total of 128 different metaphors for online physical education and sports lessons, and all produced metaphors were categorized under a total of 8 different themes. These categories, on the other hand, were handled as positive (Entertainment, Love, Health, Movement, Morale) and negative (Missing, Prison, Technological Failure) As a result, 64.79% of the students (311 students) stated their satisfaction with the physical education and sports lessons they took from a distance. Teachers, on the other hand, stated that there are serious changes and restrictions in the physical education and sports lessons they give with distance education. They emphasized that in order to overcome these restrictions, first of all, the necessary infrastructures should be strengthened (internet connection, hardware), regulations should be made to increase student participation in courses and the resources in the course preparation process should be increased by the Ministry of National Education.