Öğretmen adaylarının mobil teknolojileri öğrenme faaliyetlerinde kullanma sıklıklarının incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' use of mobile technologies in learning activities
- Tez No: 397375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek öğrenimine devam eden öğretmen adaylarının eğitsel bağlamda mobil teknoloji kullanım sıklıklarını etkileyen faktörleri belirlemektir. İncelenen faktörler yeniliğin yayılımı, kabulü ve benimsenmesi ile ilgili model ve kuramlar çerçevesinde belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2014-2015 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 608 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirimiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirliğinin sağlanmasına yönelik uzman görüşü alınmış, odak grup görüşmesi ve pilot uygulama yapılarak analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Betimsel analiz, ANOVA, t-testi, Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmen adaylarının sınıf içinde mobil öğrenme faaliyetlerinden oldukça az yararlandığı gözlenmiş sınıf dışında bu oranın daha yüksek olduğu ve genel olarak mobil teknolojileri öğrenme faaliyetlerinde kullanım sıklığının orta seviyelerde olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının genel olarak kullanım yeterliklerinin yeterli düzeyde olduğu gözlenmiştir. Ancak mobil teknolojilerde problem çözme yeterliği daha düşük çıkmıştır. Mobil teknolojilerin öğrenme faaliyetlerinde kullanım sıklığını etkileyen faktörlerin önem sırasına göre; motivasyon, tutum, sosyal etki ve kullanım yeterliği olduğu görülmüştür. Bu araştırma öğretmen adaylarının mobil teknolojileri eğitsel bağlamda kullanma sıklıklarını ve kullanma sıklıklarını etkileyen faktörleri belirlemiş olduğundan yapılacak model çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the factors influencing the frequency of mobile technology use in the educational context of pre-service teachers. The studied factors were identified in the framework of models and theories diffusion of innovation, acceptance and adoption. The participants of the study were 608 undergraduate pre-service teachers in Gazi University Faculty of Education in 2014-2015 academic years. Data collection tool was developed by researcher. The validity and reliability of data collection tool was assured by conducting expert opinion, focus group interviews and pilot study. Survey method was used. Descriptive analysis, ANOVA, t- test and multiple regression analysis were used. According to research results; pre-service teachers benefit considerably less from the mobile learning activities in the classroom than mobile learning activities outside the classroom and generally the pre-service teachers use frequency mobile technologies in learning activities at mid-level. The general mobile technology use competence of the pre-service teachers can be said adequate but problem solving competence in mobile technology of pre-service at low adequate level. Factors affecting the frequency of mobile technology use that in order of importance; motivation, attitudes, social influence and user competence. This study researced that pre-service teachers mobile technologies use frequency and factors affecting that mobile technologies use frequency in the educational context, therefore this study is thought can contribute that later model studies.