Toplam kalite yönetimi uygulanması durumuna göre kamu kamplarında karşılaştırmalı bir çalışma: Huzurevi örneği
A comparative study in public camps according to the practices of total quality management: Instance of nursing homes
- Tez No: 397378
- Danışmanlar: PROF. AZİZE HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
20. Yüzyılın başında F.W.Taylor ile başlayan yönetim alanındaki çalışmalar, sürekli olarak gelişme göstermiş ve günden güne'de çalışmalar artmıştır. O dönemlerde'de verimlilik baz alınarak üretim işletmelerinde baş gösteren bu gelişmeler, insanların beklentileri ile doğru orantılı olarak son dönemlerde kalite üzerinde yoğunlaşılmış ve bu gelişmeler bir çok örgütte etkisini göstermiştir. temelleri 1950'lere kadar giden Toplam Kalite Yönetimi global pazarında, hem imalat hem de hizmet işletmelerinin rekabet stratejisinde kilit rol oynamaktadır. Toplam Kalite Yönetimi çok önemli bazı ilkeleri kapsamaktadır. Bunlar: müşteri odaklı strateji, sürekli gelişme, devrimsel hız, sıfır hata, örgütsel öğrenme çalışanların katılımı ve kalite ölçümlemedir. Müşterilerin memnun edilmesi ve hizmet sunan işletmelere bağlılıklarının artırılması ancak onlara sunulan hizmetlerinin kalite düzeyinin yüksekliği ile sağlanabilir.Çalışmamızda kamu sektöründe Toplam Kalite Yönetimi incelenerek kamu kamplarında toplam kalite yönetimi uygulamalarına değinilmiş, bunun yanında kamu kamplarından huzurevi sakinlerinin faydalanması ve bu bağlamda, kamu kamplarının atıl durumdan kurtularak ülke ekonomisine ve turizm gelirlerine katkısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadeys,significant changes happen in every field. The changes happen in the administration field are on how the organizations can be managed more efficiently and productively. Studies on management, wihich started with F.W.Taylor at the beginning of the 20th century, have improved consistently and increased day by day. The changes happen in the production area in that period, started to focus on the quality later, and show their effects in lots of organizations. Total Quality Management, whose foundadtions go back to 1950s, plays a kay role in competitive strategies of both the manufacturing and service firms in today's global market. Manufacturing and service organizations carry out this strategy to sustain competition. Total Quality Management contains soma very important principles. These principles are consumer oriented strategy, continuous improvement, revolutionary speed, zero-defect, organizational learning, participation of the services that are presented to them. In this context, efforts of improving quality gathered significant speed with Total Quality Management and, supported with international standarts, helped getting great achievements in customer satisfaction. In this study, Total Quality Management in public sector and total quality practices in public camps are examined; also, benefits of nursing home residents from public camps have been studies.