Arttırılmış gerçeklik kitap (AG-kitap) kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi ve ortamla ilgili öğrenci görüşleri
The impact of augmented reality book (AR-book)usage on the students' academic achievements and students' reviews on it
  1. Tez No: 397402
  2. Yazar: EMRE BAYSAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Arttırılmış Gerçeklik ile destekli eğitim ortamlarının öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemek ve kullanılan teknoloji ve ortam hakkında öğrenci görüşlerini elde etmektir. Öntest Sontest Kontrol Gruplu Yarı Deneysel desen kullanılan çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve arttırılmış eğitsel unsurlar içeren Bilgisayar Donanımı konulu AG-Kitap bağımsız değişken, akademik başarı ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Veri toplama aşamasında 60 sorudan oluşan ve uzman görüşleri çerçevesinde şekillenen akademik başarı testi hazırlanmıştır. Bu test aynı anda sontest olarak da kullanılmıştır. Uygulama sonunda yarı yapılandırılmış görüşmelerle öğrencilerin AG teknolojileri ve AG-Kitap hakkındaki görüşleri alınmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, 2014-2015 Bahar Dönemi 2. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen çalışma 2 grup halinde 4 hafta boyunca sürdürülmüştür. 22 kişilik deney grubuna, geliştirilen öğretim materyali, HITLibHZ-BuildAR programı aracığıyla laboratuar ortamında masaüstü bilgisayarlarda kullandırılmış ve araştırmacı tarafından ders işlenmiştir. 24 kişiden oluşan kontrol grubuna ise sadece geleneksel metodla araştırmacı tarafından ders anlatılmıştır. Çalışmanın hemen bitiminde sontest uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre her iki grubun birbirine oranla öntestleri ve sontestleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat, her iki grup kendi içerisinde öntestleri ile sontestleri arasında anlamlı fark oluşturacak puanlar almışlardır. Öğrencilerden elde edilen nitel verilere göre AG gelecek vaad eden bir teknolojidir. Eğitsel AG uygulamaları, teknoloji eğitiminden ziyade Geometri ve Coğrafya gibi 3 boyutlu uzamsal görselliği gerektiren alanlarda kullanılmalıdır. Katılımcılar Bilgisayar Donanımı eğitiminde AG'nin kullanılmasını daha iyi geliştirilmiş platformlar ve daha profesyonel tasarımlar olmak kaydıyla desteklemektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Augmented Reality based training materials on students' academic achievement and to gather their reviews on the technology and the media used in this experiment. The Pretest-Posttest Control Group-Quasi Exprimental Design was utilized. AR-Book on Computer Hardware developed by the researcher, is the independent variable and academic achievement is the dependent variable of the research. For gathering data, academic achievement test, including 60 questions, was developed by the researcher with the help of experts. The test was also used for posttest. On the other hand, for qualitative data, semi-structured interviews with the students were held. In this interviews, students were asked about AR and AR-Book. The research was conducted with the participation of Afyon Kocatepe University, Faculty of Education, Computer Education and Instructional Technology Department, 2014-2015 Spring Semester 2nd graders during four weeks. The participants are divided into experimental and control groups. In experimental group, including 22 students, AR-Book is lectured in the lab on desktop computers. In control group, including 24 students, traditional methods were used. One month before the lectures, pretest; just after the lectures, posttest were applied. As a result, there were no significant difference between pretest scores and posttest scores of two groups. The significant difference was between pretest and posttest scores of each group. According to participants views, AR is promising technology. In educational settings, AR should be used in areas that requiring more 3D visuals such as Geometry and Geography. The participants are hesitants about using AR in Computer Hardware education. They said that if more advanced platforms and more professional designs are provided, it may be ok.