Eğitim kurumlarında uygulanan kariyer yönetimi uygulamaları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki (Kazan ilçesi örneği)
The relationship between career management practices in educational instutions and teachers' organizational commitment (The sample of Kazan district)
  1. Tez No: 397401
  2. Yazar: ŞERİFE SABUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokullarda uygulanan kariyer yönetimi uygulamalarının, öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarıyla ilişkisini saptamaktır. Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Kabadayı (2013) tarafından geliştirilen Kariyer Yönetimi ve Örgütsel Bağlılık Arasındaki İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın Kazan ilçesinde bulunan 13 merkez ilkokul ve ortaokulda görev yapan 323 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel veriler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, karşılaştırmalı ve ilişkisel analizlerde ise t-testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları okullarda uygulanan kariyer planlama uygulamaları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık boyutlarından duygusal ve devam bağlılıkları arasında orta, normatif bağlılıkları arasında ise düşük düzeyde pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Kariyer geliştirme uygulamalarında hem yönetici hem de kurumun rolü ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetleri ve yaşları ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmenlerin eğitim düzeyi ve bulundukları okuldaki çalışma süresi ile sadece devam bağlılığı arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin okullarındaki kariyer planlama ve kariyer geliştirme uygulamalarında kurumun rolüne ilişkin değerlendirmeleri, cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktayken, yöneticinin rolünü değerlendirmeleri anlamlı düzeyde farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the relationship between career management practices in primary and secondary school and teachers' organizational commitment. Survey method was used in this research. Career Management and Relationship between Organizational Commitment Scale was used for getting data. This scale was developed by Kabadayı (2013). The sample of the research was constituted by 323 teachers that work in primary and secondary schools of Ankara Kazan district. SPSS 15.0 statistical software package was used to analysis of research of data. In the analysis of the data frequency, percentage, mean and standard deviation scores were calculated for descriptive data and t-test, ANOVA and Pearson Product Moment Correlations were calculated for comparative and relational analysis. Results of the analysis indicated that there was a significant positive correlation which was seen between career planning practices and teachers' affective commitment, continuance commitment and normative commitment. Career development practices of teachers with both the manager and the organization's role in the conclusion that moderate positive relationship between organizational commitment has been revealed. According to the gender and age of the teachers was also significant difference between organizational commitment. Continuance commitment subdimension of teacher commitment differed significantly variables of teachers' education level and working experience in the current schools. Teachers' opinion on role of institutions in career planning and the career development practices differed significantly according to gender, but teacher's opinion on school manager's role did not differed significantly.