Lise öğretmenlerinin örgütsel sinizm tutumları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki
The relationship between the organiztional cynicism attitudes and organizational citizenship behaviors of the high school teachers
  1. Tez No: 397409
  2. Yazar: GÜLNİHAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğretmenlerinin örgütsel sinizm tutumları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda öğretmenlerin örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışına yönelik algılarının ne düzeyde olduğu, cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, eğitim durumu, çalıştıkları okul türünün öğretmenlerin örgütsel sinizm tutumları ve örgütsel vatandaşlık davranışlarında anlamlı farklılık oluşturup oluşturmadığı, örgütsel sinizm tutumları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında alt ve ana boyutlar bazında anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanmış araştırmanın örneklemi 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin merkez ilçelerindeki resmi liselerde görev yapan 360 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Örgütsel Sinizm ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lise öğretmenlerinin örgütsel sinizm tutum düzeyleri orta, örgütsel vatandaşlık davranışı sergilemeye eğilimleri ise yüksek seviye olarak bulunmuştur. Ayrıca örgütsel sinizm tutumları demografik değişkenler bakımından anlamlı farklılık göstermezken, cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, medeni durum ve okul türü değişkenlerinin öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarında anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel sinizm tutumları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the relatioship between the organizational cynicism attitudes and the organizational citizenship behaviors of the high school teachers. In this direction, it is analyzed if there is a significant difference in the level of the perception of the teachers in terms of organizational cynicism and organizational citizenship behaviors and whether teachers' gender, age, marital status, professional seniority, educational level, the type of the school they work in make considerable changes in their organizational cynicism attitudes and organizational citizenship behaviors considering major and sub extents. The sample designed in relational survey model consists of 360 teachers working in public schools in the central districts of Ankara during 2013-2014 educational year. In order to obtain the data of the research, the scales of the organizational cynicism and organizational behavior are used. At the end of the research; it is concluded that, the level of the teachers' organizational attitude is medium and the level of teachers' organizational citizenship behaviors is high. Besides this, it is pointed out that organizational cynicism attitude doesn't change significantly in terms of demographic factors. However, the factors of gender, age, Professional seniority, marital status and the school type lead considerable differences in teachers' organizational citizenship behaviors. Moreover, it is indicated that there is a negative correlation between theachers' organizational cynicism attitude and their organizational citizenship behaviors.