Uşak Üniversitesi Uşak Meslek Yüksek Okulu Deri Teknolojisi bölümü programının incelenmesi
Examination uşak vocational school leather technology department program of Uşak University
- Tez No: 397410
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uşak Üniversitesi, Uşak Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi eğitimi programının incelenmesi ve bu programda öğrenim gören öğrencilerin programa ilişkin görüşlerinin alınmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Uşak Üniversitesi, Uşak Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Toplam 40 öğrenciye ölçek uygulanmış, elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları alınmış, bulgular tablolarda verilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Deri Teknolojisi eğitimi programının bölüm öğrencileri tarafından çoğunlukla sevildiği görülmektedir. Programdaki derslerin süreleri yeterli görülmüş ve çoğunlukla amacına ulaşıldığı saptanmıştır. Programa eklenmesi gereken dersler olduğu görülmüştür. Derslerde kullanılan kaynaklar kısmen yeterli görülmüştür. Derslerde en fazla kullanılan eğitim aracı, dergi ve model kitaplarıdır. Programda yer alan dersler kısmen beklentilere cevap verebilmektedir. Programdaki derslerde ürün oluşturulmaktadır.Derslerde oluşturulan ürünlerin okul dışında ilgi gördüğü düşünülmektedir. Ayrıca derslerde oluşturulan ürünlerin sergilenme ve satış imkânı bulunmaktadır. Fakat sergi ve katılımlara daha çok katılım istenmektedir. Atölyeler sayı, büyüklük ve donanım açılarından yetersiz bulunmaktadır. Kullanılan araç-gereçlerin sayı bakımından yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Kullanılan program içerik açısından kısmen yeterli, öğretim yöntemleri ise yeterli görülmektedir. Değerlendirme teknikleri yeterli bulunmuştur. Bu programda eğitim veren öğretim elemanlarının davranışları çoğunlukla dersi sevdirecek niteliktedir, ayrıca öğretim elemanlarının verdikleri eğitim yeterli görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Deri, Deri Teknolojisi, Program
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining Uşak University Vocational Schools Leather Technology Education program of Uşak Unıversity and taking opinions of students which study in this program. The study content of research is consisted of students which study in Uşak Vocational School Leather Technology Department of Uşak Universıty in 2012-2013 education and training program. Totally 40 students were performed scale and data sevaluated with SPSS package program. To interpret of research results, fruquency and percentage distribution was taken in data analyzing and findings was shown with charts. It seen that Leather Technology Education program is mostly loved by the students when datas are evaluated. Course' duration enough and ıt mostly achieves goal. It is seen that there are courses which must be added to program. Sources which uses in course are seen partially enough. Magazines and pattern books are mostly used as education tool in courses. Courses in the program partially reply to expectations. Products are formed in the course of the program. It is believed that the products formed in the course draw attention outside of the school. There is lso opportunity to display and sell the products which formed in the course. But more participation is wanted for displays. Ateliers are inadequate of size, number and equipment. It has been found that tools and equipments are in adequate. The program which is used is partially sufficient in terms of content. It is seen that teaching methods are sufficient. Evaluation techniques are sufficient. Behaviours of instructors mostly endearthecourse in this program. Besides, training is sufficient which is taught by instructors. Keywords :Leather, LeatherTechnology, Program