Yurt dışındaki Türk çocukları için hazırlanmış olan pilot (5.sınıf) ders kitabının metinsellik ölçütleri bağlamında çözümlenmesi
The analysis of the pilot (5th degree) course book prepared for Turkish children abroad within the context of textuality criteria
- Tez No: 397436
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Metinlerin metindilbilim ölçütleri doğrultusunda irdelenmesi, metinlerin işlevinin artırılması bakımından son dönemde önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmayı temel alan amaç ise yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde metinlerle birlikte eğitim kalitesini artırmaktır. Bu çalışma, Almanya'da yaşayan Türk çocuklarına Türkçe öğretmek amacıyla Mete Atay tarafından hazırlanan Pilot (5. Sınıf) Türkçe ders kitabında yer alan metinlerin metinsellik ölçütleri bakımından incelenerek bugüne kadar değinilmemiş bir konu olan metinlerin kullanışlılığını tespit etmek maksadıyla hazırlanmıştır. Yurt dışına başlayan göçlerle birlikte zorunlu olarak eğitim problemi meydana çıkmış ve bununla ilgili olarak ilk göç tarihinden bugüne dek meydana gelen gelişmeler de bu çalışmada yer almaktadır. İlgili bölümde kitap içerisinden seçilmiş on metin metinsellik ölçütlerine göre incelenmiştir. Çalışmanın sonunda incelenen metinler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The analysis of texts in accordance with textlinguistics has taken an important place in terms of improving texts' function recently. The purpose of this study is to improve the quality of education with the help of texts in Turkish education for Turkish children abroad. This study is prepared by Mete Altay to determine the usefulness of the texts in order to teach Turkish, which Turkish children's mother tongue, to Turkish children living in Germany , which is a topic that has not been mentioned before. With the immigrations to abroad, an education problem emerged as a necessity and in relation to that a lot of events existing since the first days of the immigrations take their places in this study. In the related chapter, ten texts chosen from the book is analyzed with respect to textuality criteria. The analyzed texts take part at the end of the study