Öğretmenlerin MEB 2013 okul öncesi eğitim programı hakkındaki görüşleri ve programı kullanma durumları
Teachers' opinions about MEB 2013 preschool education program and their state of usage of the program
- Tez No: 397478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi ve öğretmenlerin programı kullanma durumlarının belirlenmesidir. Araştırma tarama modelindedir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan üç bölümden ve 23 sorudan oluşan, anketten yararlanılmıştır. Veriler, frekans ve yüzde ile betimlenmiş, ki-kare testi ile bağımsız değişkenlere göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle merkez ilçelerinde MEB'e bağlı anaokulu ve anasınıflarında görev yapan 265 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır.. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin büyük çoğunluğunun programı incelediği, yarıdan fazlasının hizmet içi eğitime katıldığı ve programı anlaşılır bulduğu, program kitabı ve etkinlik kitabının öğretmenlere rehberliği hakkında olumlu düşündükleri, programda yer alan çocuk gözlem formu, gelişim raporu ve portfolyo değerlendirme araçlarını kullandıkları, öğrenme merkezlerini fiziksel yetersizlikler ve materyal eksikliğinden dolayı kısmen oluşturabildikleri, büyük çoğunluğunun aylık eğitim planı, günlük eğitim akışı ve etkinlik planında yer alan süreçleri planlayabildiği ve uygulayabildiği, alan gezileri, günü değerlendirme zamanı, uyarlama ve aile katılımını planlama ve uygulamada bazı sıkıntılar yaşadıkları ve programda yer alan değerlendirmeleri çoğunluğunun yapabildiği belirlenmiştir. Ayrıca alan gezileri ve uyarlama öğelerinde, yaş ve hizmet içi eğitim durumuna göre ,05 düzeyde istatistiksel anlamda farklılaşma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the views of teachers regarding Ministry of National Education 2013 Preschool Education Program and determine the state of their usage of this program. This research is conducted by adopting screening model. The data was collected through survey. Sampling of this research consists of 265 teachers serving in kindergartens and preschools related with Ministry of National Education in three districts of Ankara (Altindag, Cankaya and Yenimahalle). It was determined as a result of the research that (i) big majority of them examined the program, (ii) more than half of the teachers attended to in-service training and found the program comprehensible, (iii) they have positive thoughts regarding guidance of program book and activity book, (iv) they use child observation form, development report and portfolio evaluation tools, (v) they can form learning centers partially due to physical deficiencies and material insufficiencies, (vi) big majority of them can plan and execute the processes inside monthly education plan, daily education plan and activity plan, (vii) they have some problems while planning and executing the processes of field trips, daily evaluation times, adaptation and parental involvement, (viii) the majority can make most of the evaluation processes of the program.Besides, a ,05 level differentiation was found in field trips and adaptation factors according to age and in-service training.