Hatay ili Samandağ ilçesi iğne oyalarının incelenmesi
Samandağı district of Hatay a researc on point laces
  1. Tez No: 397479
  2. Yazar: ELMAS AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hatay ili Samandağ ilçesinde bulunan iğne oyalı ürünlerin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Hatay ili Samandağ ilçesi, örneklem grubunu ise iğne oyası yapan bireylerden rastgele yöntemle seçilen 25 kişi ve onların ürünlerinden yine rastgele seçilen 40 adet ürün oluşturmaktadır. Bireylerden ve ürünlerden elde edilen bilgiler var olan durumu ile incelendiği için betimsel bir araştırmadır. Yöreden elde edilen iğne oyalı ürünlerin fotoğrafları çekilerek bilgi formları oluşturulmuş, ürünlerin değerlendirilmesi için de bilgi formları doldurulmuş, bilgi formlarından elde edilen veriler ( y=f x 100 / n ) formülü kullanılarak yüzdeleri hesaplanmıştır. Yörede bulunan bireylere araştırmacı tarafından 20 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda belirlenen konu başlıklarına uygun olarak metin içinde verilmiş sayı ve yüzdeleri alınarak yoruma gidilmiştir. Son bölümde araştırmayla ilgili sonuçlar belirtilmiş, sorunlarla ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırmada yararlanılan kaynaklarla bireylere uygulanan anket ve bilgi formlarının birer örneği ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the study of point laced products, and to prepare a offer for a program in Samandagi district of Hatay. The nature of the research takes place in Samandagi, Hatay; and the group of sample consists of 40 products made by point lace making individuals who were selected randomly. Since the products were studied in its natural place, it's a descriptive research. The datas were reached by scanning literature in the research.A catalogue was made by taking pictures of the point laced products in the district. An information form was filled to evaluate the products; the percentage of the datas obtained in the information forms were calculated by using (y=fx100) formula. A survey consisting of 20 questions were applied to the individuals in the district by the researcher. The comment was made accordingly to the subjects determined for the purposes of the research.The informations obtained in the survey and information forms were given in the section three: findings. In the conclusion part of the research, some offers were presented for the problems; some references used were given; in the section of appendix the surveys and information forms were applied to the individuals were presented.