Kur'an'a göre toplumun ıslahı
Community improvement accordi̇ng to the Qur'an
- Tez No: 397488
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Alemlerin Rabbi yüce Allah'ın hidayet rehberi olarak insanlığa bildirdiği Kur'an, insanlığı hidayete ulaştırmanın ve buna bağlı bazı konuların toplumsal yasalarını örneklerle açıkça anlatmıştır. Kur'an, bu yasaları genelde kitap, özelde ise Sünnetullah olarak kavramsallaştırmaktadır. Ayetlerde toplumsal değişme açıkça insan fiillerinin sonucu olarak sunulmaktadır. Bu nedenle toplumların yükseliş ve düşüşleriyle ilgili sürenin belirlenmesinde temel etken, bireylerin ortak davranışlarıdır. Zira Kur'an birçok yok oluş yasasını ortaya koymaktadır. Toplumların yaşam süresi veya yok olma zamanı toplumsal yasalara bağlıdır. Sosyal olaylar belli bir seyri izlemektedir. Bunun için toplumda karşılaşılan olumlu veya olumsuz olaylar başlangıç, gelişme ve sonuç zinciri içinde ortaya çıkmaktadır. Tarih boyunca toplumların birbirleriyle mücadele içinde olduklarını görmekteyiz. Bu mücadeleler belli nedenler çerçevesinde etki etmiş ve bu nedenler oldukça farklılıklar göstermiştir. Toplumların birbirleriyle olan mücadeleleri tarihte çok büyük etkilere sebep olmuştur ve mücadele eden toplumsal yaşamları bu mücadeleler ile şekillenmiş ve toplumların yapıları bu mücadelelerle büyük ölçüde değişmiştir. Kur'an, kişilerin toplumsal hayatlarını büyük ölçüde etkileyen toplumsal mücadeleleri toplumun lehine olarak açıklamıştır. Bu bakımdan genel hatlarıyla ve bilinen özellikleriyle Kur'an'ın temel özelliklerini ve topluma bakışını ele aldığımızda,“Kur'an'ın insanlara sunduğu yaşam tarzının hayatı tümüyle saran bir özellik taşıdığı”kabul ettiğimiz zaman, Kur'an'ın toplumsal çatışma süreçlerine bakışı da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Kur'an'ın, insanları yaşamlarının her yönüyle değiştirmek istemesi, kendi isteği doğrultusunda bir yaşamı insanların önüne sererek onların düşünce ve davranış yönünden dönüştürmek istemesi mücadelelerle sonuçlanmaktadır. Bu sebeple bu ön kabulün sonucunda Kur'an'ın en belirleyici özelliği, insanları değiştirmek istemesinde ortaya çıkmaktadır. Kur'an ayrıca kişilerin yaşamlarını değiştirmelerini istediği gibi, bireylerin yaşadığı toplumu da kendi isteği doğrultusunda farklılaştırmak istemektedir. Kur'an'ın hayatı tamamen kuşatmak istemesi nedeniyle, insanların toplumsal yaşamı tamamen değiştirecek böyle bir düşünceyi kabul etmemeleri toplumsal mücadelelerin en önemli nedenini oluşturmaktadır. Kur'an'ın sunduğu yaşam tarzını benimsemeyen, Kur'an'ın hayatlarını tamamen değiştirerek kendi yaşamlarını yok saydığını fark eden grup ya da gruplar, böylece kendilerini Kur'an'ın karşısında konumlandırmaktadırlar. Dolayısıyla bu şekilde taraflar da ortaya çıkmış olmaktadır. Bir tarafta Allah'ın sunmuş olduğu yeni bir hayatın karşısında; kendi kurdukları toplumsal yapının bozulmasını istemeyen, Kur'an'ın oluşturmak istediği yaşamı kabullenmeyen karşı taraf yer almaktadır. İnsanların yaşamlarını sürdürdükleri, her şeyiyle onları etkileyen toplumun önemi dikkate alındığında, tarafların topluma egemen olabilmek amacıyla mücadeleye başlayacakları açık bir şekilde görülmektedir. Bu mücadeleler ile çatışmalar da başlamış olmaktadır. Kur'an, İslam'ın yayılış sürecinde Hak-batıl mücadelesi temel çerçevesinde toplumların mücadelelerini sunmuştur. Kur'an'ın bu çerçevede insanlara sunduğu toplumsal mücadele olayları, metodlar, toplumsal yasalar ve yönlendirmelerle insanların önüne serilmektedir. Bu bakımdan Kur'an'ın toplumsal mücadelelere özel bir önem vermesi konumuzu önemli kılmaktadır. Kur'an bu sebeple kendi içerisinde toplumların çatışmalarını açıklamış ve nedenlerini ortaya koymuştur. Kur'an'ın toplumsal çatışmayı dini bir seviyede işlemesi bizim bu konuyu araştırmamızın temelini oluşturmaktadır. Kur'an'daki toplumsal mücadelelerin sebepleri, mücadele alanları, Kur'an'ın toplumsal mücadelelerle ulaşmak istediği noktayı, taraflara ve diğer dinlere karşı toplumsal mücadele açısından bakışı araştırmamızın konuları içerisinde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lord God almighty realms of the transportation guidance of the Qur'an as a guidance for humanity and clear to mankind reporting with examples of social laws accordingly some issues. Quran, these laws often book is conceptualized as a private in the wisdoms. Verse in social change is clearly presented as a result of human actions. Therefore, the main factor in determining the duration of the rise and fall on society are common behaviors of individuals. Because many extinctions law reveals the Koran. Society of life or not depends on the time to be social laws. Social events followed a certain pattern. The positive or negative events in the community for this initial encounter, and the results are emerging in the development chain. Throughout history, we see that they are in the society against each other. These struggles have effect in accordance with certain reasons and those reasons have varied quite. Society has led to very great effect on the date of the fight with each other and struggling with social life has been shaped to a large extent this struggle and this struggle has changed the structure of society. Quran, social struggles that affect their social life is largely explained by the person's perspective. We consider this perspective outlined the care and well known properties as the Qur'an basic features and to society,“the Qur'an the way of life it offers to people carries a feature wraps completely life”when we accept the assumption, Quran social conflict Overview of the process arises. Therefore, the Qur'an, people will want to change all aspects of life, in front of the people living in its own discretion, lay in terms of results in combating wants to convert their thoughts and behaviors. For this reason, the defining characteristic of the Qur'an as a result of this presumption arises in people who do not want change. As the Quran also want to change the lives of people in the society where the individual is willing to differentiate in accordance with your wishes. Because the Koran does not want to completely encircle life, people's social life will change completely accept such an idea that they are the most important causes of social struggle. Adopt the lifestyle offered by the Quran, the Quran does not say that their lives completely life changing difference that group or groups, so they are positioning themselves against the Koran. Thus in this way the parties is revealed. On one side, opposite the new life offered by God; do not want the deterioration of the social structure of their own currency, which is located on the opposite side of the Qur'an want to create the acceptance of life. They maintain people's lives, considering the importance of the community affects them in all things, the parties are seen clearly they begin to struggle in order to become the dominant society. These struggles have also started the conflict is. Qur'an has provided the basic framework for the struggle of the community in the fight against the spread of superstition process Hak-Islam. Quran combat social events offered to the people in this framework, methods, is revealed that people with social legislation and guidance. In this regard, the social struggles of the Qur'an makes it important to give a special attention to our issues. Therefore it explained in the Qur'an own society and reveal the causes of the conflict. Quran is a religious level in processing social conflict is the basis of our research this issue. Causes of social struggle in the Qur'an, fighting areas, the point at which you want to reach with the Qur'an social struggle, the fight against social point of view is in the religious parties and other subjects of our research.