Türk kültüründe dua ve beddua fenomeni
The phenomenon of prayers and maledi̇cti̇on i̇n Turkish culture
  1. Tez No: 397489
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma tüm din ve kültürlerin ibadet şekilleri içerisinde yer alan dua ve beddua olgusunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda bu kavramlarının önemini ortaya koyarak, ilahi olan ve olmayan dinlerde dua ve beddua anlayışını inceledik. Dua ve beddua anlamına gelen kavramların Türk coğrafyası içerisinde kullanılış farklılıklarını tesbit ederek dua ve beddua ifade eden diğer kavramları tesbit etmeye çalıştık. Kullanılan dua ve bedduaların sosyal hayattaki kullanım evrelerinden örnekler vererek, günümüzdeki yansımalarına değindik. Türk kültüründe geçmiş inançların izlerini taşıyan dua ve beddua örneklerinin varlığı sebebiyle Geleneksel Türk dini içerisinde dua ve bedduanın geçirdiği aşamaları tesbit etmeye çalıştık. Dua ve beddua etmenin insanlık tarihiyle paralel olduğu düşünülürse, insanı bu unsurları uygulamaya yönlendiren sebeplerin varlığı da önem kazanır. Çalışmamız bu nedenleri de incelemiş, dua ve bedduanın Türk halk kültürü içerisindeki yerini belirlemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This article aims to search for prayers and maledictions that exist in all kinds of religions and cultures.Thus,in our research,by putting the importance of these concepts forward,we searched fort he perceptin of prayers and maledictions in divine and non-divine religions.Detecting the difference in using the concepts that mean prayers maledictions in Turkish geography,we tried to determine the other concepts that mean prayers and maledictions. By giving examples from the everyday use of prayers and maledictions in social life,we mentioned about their reflection in today's world. Becuse of the existence of prayer and malediction examples that are related to the past beliefs of Turkish culture,we tried to determine the phases of prayers and maledictions in traditional Turkish religion. Asone thinks that praying and cursing are in accordance with the history of humanity,the reasons that direct people to apply these elements also gain some importance.Our research examined these reasons and tried to determine the importance of prayers and maledictions for Turkish folk culture,as well.