منهج ابن عاشور في القصص القرآني في تفسيره التحرير والتنوير' سورة الكهف أنموذجاً '
'Menhec İbn Aşûr Fî el-Kises el-Kur'aniye Fi Tefsir et-Tehrir ve't-Tenvîr Suret el-Kehf Unmuzecen'
- Tez No: 673743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Menhec İbn Aşûr Fî el-Kises el-Kur'aniye Fi Tefsir et-Tehrir ve't-Tenvîr Suret el-Kehf Unmuzecen”adlı tez çalışması, analiz ve istikra'î bir çalışmadır. Bu bağlamda İbnî Aşur'un Kuran-i Kerimin kıssaları anlatma metodunu açıklar. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu tezin amacı Kuran-i Kerimin kıssasını tanıtmak, çeşitlerini beyan etmek ve kıssaların amaçlarını açıklamayı hedeflemektedir. Ardından müfessirin hayatını ve islamî toplumdaki islahi rolunu tarif etmektedir. Özellikle kendisinin toplumun islahı ve iyiliğe yönelik değiştirme çabasını ortaya koymaktadır. Tefsiri ise; belaği, dil ağırlıklı ve rasyonel bir tefsir olarak tanınmaktadır. Tefsirin diğer tefsirler ve tefsir okullarıyla alışveriş yaptığı tespit edilmektedir. Diğer tefsir okullarından da etkilendiği görülmektedir. Özellikle Re'i ve Akli istinbat okullarından etkilendiği görülmektedir. Tefsirinde ilk olarak her surenin nüzul sebebi, ayet sayısı, farklı isimleri, sahih hadislere dayanarak nüzul sırasına göre açıklamıştır. Bunun yanında delillere dayanarak hangi olayda nazil olduğunu ele almaktadır. Ardından konuyla ilgili müfessirlerin sözlerini naklederek nerelerde yanlış yaptıklarını tek tek açıklamaktadır. Her kelimenin kıraat vecihlerini dikkate alarak lugavi delaletleri açıklar ve ayetlerin birbirine bağlılıklarını de beyan eder. Konu ile ilgili uydurma veya zayıf hadisleri hiç dikkate almaz. Kıssaların beyanında, tefsirde takip ettiği metodun aynısı takip ederek irat etmektedir. Aynı zamanda her kıssayı tedrici bir şekilde kaleme almıştır. Kitabında kıssaların nasıl ele alınacağı ve amaçları başlık altında incelemiştir. Kıssadan ibret, örnek ve hidayete vesile olduğu açıklamaktadır. Kıssaları ele alırken rasyonel dayanağı, eski tarih kitapları, filozofların sözleri, Tevrat ve incilin rivayetleri ve bu konuda islahî ve ictihadi sözlerini ekleyerek açıklamaktadır. Nakledilen rivayetlerin az olduğu yerde re'ye dayalı görüşleri ağırlık vermiştir. Akli yönü ağırlaştırarak filozofların sözü ve düşüncelerini esas alarak açıklamaktadır. Gelişen modern konularda bilgileri de tefsirinde eksik bırakmadan kuranın i'cazini açıklamış ve bu bağlamda doğruluğunu kaşfedilen ilimlere istinad ederek isbatlamaya çalışmıştır. Her kıssanın sonunda, kıssadan alınabilecek ders ve nasıl istifade edilebileceği hususunu incelemiştir. Bundan hareketle bireyi ve toplumu yönlendirerek gelişmiş islami bir toplumun inşası için yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research presented in the name of“Ibn Ashour's Approach to Qur'anic Stories and its Interpretation of Liberation Enlightenment Surat Al-Kahf as a Model”, which is an inductive and analytical study in the statement of Ibn Ashour's approach in how he refers to Qur'anic stories. The research consists of a preface and three chapters with a conclusion. And a statement of its types and purpose, then the definition of the life of the interpreter and his reformist role in the Islamic society, especially that he is considered one of the pioneers of reform and change, and his interpretation is a rhetorical, graphic, linguistic interpretation, rational in general, and highlights his style and method in dealing with interpretations and interpretive schools in general, and a statement of his influence on interpretive schools In particular, he praises the school that deals with opinion and rational deductions. First, he explains the reason for the revelation of each surah, the number of its verses, the name of the surah and its sequence in terms of revelation, relying on authentic hadiths, mentioning the appropriate and always relying on what is mentioned from them. Linguistic connotations in each word, taking into account the aspects of the readings, and then clarifying the connection of the verses with each other. Dismissing the weak and fabricated hadiths, but in the field of telling the story, he follows the same method of interpretation and gradation with each story, after dedicating a complete introduction to how he deals with the story and its purpose, sermon, lesson, and guidance. and a summary of his ijtihad and reformist views; He gave interpretation by opinion an abundant space, especially with the lack of aphorisms from hadith in it, by giving priority to the rational aspect based on the sayings and opinions of some philosophers, and added to his interpretation the new sciences in the field of scientific miracles and made the Qur'an proof and evidence of those sciences, and at the end of each story shows the lessons How to benefit from it in directing the individual and society towards building a civilized Islamic society.