Çalışanlarda iş doyumu ve etkileyen faktörler (Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği)
Factors affecting job satisfaction and workers (Di̇yarbakır Example Children's Hospital)
- Tez No: 397495
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli bulunan personelin iş doyumu düzeyini ve iş doyumlarını etkileyen değişkenler belirlenmiş olup, bu amaçla Şahin ve Batıgün (1994) tarafından geliştirilen 32 maddelik iş doyum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak tanımlayıcı teknikler kullanılarak, keşifsel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli bulunan 425 sağlık personeli dahil edilmiş olup, tabakalı örnekleme metodu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının en yüksek doyumu bireysel faktörlerde olup yaptıkları işlerin kendilerine uygun olduğuna ve eğitimlerini bu yönde aldıklarına inanmaktadır. Çalışanların en düşük doyumu ise işletme politikalarında olup çalışma şekillerinin değerlendirilmesi, kendisini grubun bir üyesi olarak görmesi ve yönetim tarzlarından dolayı tatminsizlik yaşamaktadırlar
Özet (Çeviri)
In this study, the level of job satisfaction of the staff in charge of Diyarbakir Children's Hospital and the variables affecting job satisfaction have been determined, for this purpose, and to investigate the relationship Şahin ve Batıgün (1994) developed a 32-item scale was used for job satisfaction. For the purpose of the study using descriptive techniques, an exploratory research has been conducted. Diyarbakır Children's Hospital in charge of the study included 425 health care providers and the stratified sampling method is used. According to the results of research work done by health care workers is the highest satisfaction of individual factors is appropriate for them and believes that they received training in this direction. The lowest forms of employee work satisfaction and evaluation of the business policies, and management styles to see himself as a member of the group live because of dissatisfaction.