Girişim odaklılık, farklılaştırma stratejisi ve firma performansı ilişkisi
The relationship among entrepreneurial orientation, differentiation strategy and firm performance
  1. Tez No: 397515
  2. Yazar: TUĞBA KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Marmara Bölgesinde farklı üretim sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde girişim odaklılık ve finansal performans arasındaki ilişkide farklılaştırma stratejisi ve yenilik performansının aracı değişken etkisi incelenmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Anketlerin bazıları yüz yüze, bazıları telefonla ve bazıları da e-mail yoluyla doldurulmuştur. Toplamda 331 farklı firmadan, 992 geçerli anket verisi elde edilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucu araştırma modeli kurgulanmış ve hipotezler oluşturulmuştur. Modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek için çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Regresyon analizleri SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda girişim odaklılığın proaktiflik, yenilikçilik, rekabetçi agresiflik ve risk alma eğilimi boyutlarının hepsi ile finansal performans arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkilerde farklılaştırma stratejisi ve yenilik performansının kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma modeli kapsamında farklılaştırma stratejisinin girişim odaklılık ve yenilik performansı arasındaki ilişkide de kısmi aracılık etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effects of differentiation strategy and innovation performance on the relation between entrepreneurial orientation and financial performance is investigated in firms from different production sectors in the Marmara Region of Turkey. As data collection method, questionnaire technique was chosen. Some of these questionnaires were conducted face to face, some of them were collected by phone and some of them were collected via e mail. In total, 992 available questionnaires were collected from 331 different firms. Depending on the literature review research model was developed and hypotheses were created. In order to measure the relations among variables in the model, multiple regression analysis was used. Regression analyses were conducted on SPSS software program. The findings of research reveal that there is statistically significant relationship between the proactiveness, innovativeness, competitive aggressiveness and risk taking dimensions of entrepreneurial orientation and financial performance. In these relations partial mediation effects of differentiation strategy and innovation performance are detected. Also, in the context of research model, it is understood that differentiation strategy has partial mediation effect on the relationship between entrepreneurial orientation and innovation performance.