Girişimcilik odaklılık, pazar yönlendirme ve rekabet stratejilerinin işletme performansına etkisinde öğrenme yeteneğinin aracılık rolü
The mediating role of learning capability in the effect of entrepreneurship orientation, market driving and competitive strategies on business performance
  1. Tez No: 773973
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERYILMAZ KIRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada Türkiye ISO 500 listesinde yer alan orta ve büyük ölçekli, farklı üretim sektörlerinde faaliyet gösteren, işletmelerde girişim odaklılık, pazar yönlendirme ve rekabet stratejilerinin işletme performansı üzerindeki ektisinde öğrenme yeteneğinin aracılık rolü incelenmiştir. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Anketler e-posta yoluyla elde edilmiştir. Toplamda 137 işletmeden toplanan anket verisi analiz edilmiştir. Daha önce yapılan çalışmaların incelenmesi ile araştırma modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Oluşturulan araştırma modelinin analizi için bu çalışmada, WarpPLS 8.0 paket programı tercih edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda araştırılan değişkenlerden girişim odaklılık, pazar yönlendirme stratejilerinin işletme performansı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, rekabet stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkisinin görülemediği ortaya çıkmıştır. Bu değişkenlerin aracılık etkisi test edilecek olan öğrenme yeteneği üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca girişimcilik odaklılık, pazar yönlendirme ve rekabet stratejilerinin işletme performansı arasındaki ilişkide öğrenme yeteneğinin aracılık rolü test edilmiş ve rekabet ve pazar yönlendirme stratejilerinin performansa etkisinde aracılık rolü gösterilmesine karşın, girişimcilik odaklılığın işletme performansı üzerinde öğrenme yeteneğinin aracılık etkisi ispatlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the mediating role of learning capabilities in the effect of entrepreneurship orientation, market driving and competitive strategies on business performance in medium and large-scale enterprises, operating in different production sectors in Turkey's ISO 500 list has been examined. The survey method was used for data collection in the study. Surveys were obtained via e-mail. Survey data which were collected from total 137 businesses were analyzed. The research model and hypotheses were developed by reviewing the previous research. WarpPLS 8.0 package program were preferred for the analysis of the developed research model. Simple and multiple regression tests were used to test the relationships between the variables in the model. As a result of the research, it has been revealed that there is a positive and significant relationship between entrepreneurial orientation, market driving strategies and business performance, and the effect of competitive strategies on business performance cannot be seen. The mediating effect of these variables was found to have a positive and significant effect on the learning capability to be tested. In addition, the mediating role of learning capability in the relationship between entrepreneurship orientation, market driving and competitive strategies in business performance has been tested and although a mediating role has been shown in the effect of competitive and market driving strategies on performance, the mediating effect of entrepreneurial orientation on business performance has not been proven.