Ortaokul İngilizce ders kitaplarında kültür ögelerinin incelenmesi
Investigation of cultural elements in secondary English course books
  1. Tez No: 397519
  2. Yazar: PELİN BAŞAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dil ve kültür birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Dolayısıyla, dil eğitimi materyallerinde kültür ögelerinin yer alması önemlidir. Türkiye'de İngilizce en yaygın olarak öğretilen yabancı dildir. Fakat bu noktada yeterli olunmadığı tüm çevrelerce dile getirilmektedir. Türkiye'de İngilizce eğitiminin kalitesine katkıda bulunabilecek her adım önemlidir. İngilizce öğretiminde kullanılacak ders materyallerinin de kültürel ögeleri barındırması, hem dilin etkili şekilde öğretilmesi hem de İngilizce öğrenenlerin kültürlerarası iletişim becerilerinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Türkiye'de İngilizce eğitiminde kullanılan kitaplarda kültür ögelerinin yer alıp almadığına dair yapılan araştırmalar alan yazında mevcuttur. Fakat bu durumun son dönemlerde İngilizce öğretimi için hazırlanan kitaplarda nasıl ele alındığı ve nasıl bir gelişim sergilediğini ortaya koymak, İngilizce eğitimine yönelik olarak gelecekte hazırlanacak ders kitaplarına rehberlik etmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'de ortaokullarda MEB'e bağlı Talim Terbiye Kurulu tarafından 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren 5 yıl boyunca 5.6.7 ve 8 sınıflarda okutulması onaylanan kitapların yerel, hedef ve uluslararası kültürel ögeler açısından karma araştırma deseni kullanılarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kitaplarda yer alan kültürel ögelerin sayısal olarak dağılımı çalışmanın nicel verilerini; bu sayısal veriler üzerinde yapılan içerik analizi kısmı da çalışmanın nitel verilerini oluşturmaktadır. Çalışmanın bulguları ışığında, dört kitapta da kültürel ögelerin yer aldığı ve daha önce yapılan çoğu çalışmanın aksine hedef kültür ögelerinin fazla olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan kitaplar söz konusu ögeleri, öğrencilerin kültürel farkındalıklarını artırmaya katkıda bulunacak karşılaştırmalı ve derinlemesine sunuş yaklaşımından uzak bir görünüm sergilemektedir. Çalışmanın sonuç kısmında, içerik analizinde saptanan eksikliklerin giderilebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language and culture are inseparable from each other. Therefore, the inclusion of cultural elements in the language teaching materials is important. English is the most common foreign language that is taught in Turkey. However, the insufficiency of teaching English in Turkey has been voiced by people from all walks of life. Every step that may contribute the quality of English teaching in Turkey is essential. It is important that the materials used for language teaching should include the cultural elements for both teaching the language effectively and to develop the communication abilities of the learners. So far, many studies have been conducted to determine whether the books used for English language teaching include cultural elements. However, it is important to demonstrate how recent course books deals with the issue and how they develop in order to guide the development of future English course books. The purpose of this stusy is to investigate cultural elements in terms of source, target and international cultural elements in 4 English course books (5th, 6th, 7th, and 8th graders) approved by the Board of Education and Discipline of Ministry of Education of Turkey for use for 5 years starting from the 2014-2015 academic year. The study adopted the mixed method design. The quantitative distribution of cultural elements in the books represents the quantitative data and the content analysis on this data represents the qualitative data of the study. Results indicate that all four books consist of cultural elements and target culture elements are dominant which is contradictory with the findings of most of the earlier studies. On the other hand, the books in question do not adopt a comparative and an in-depth approach contributing to the increase in the cultural awareness of the learners. In the conclusion section of the study, suggestions were put forward to eliminate the flaws identified as a result of the content analysis.