İslam öncesi İran kültürünün günümüzdeki yansımaları
The reflections of pre-Islamic Iran's culture on the current culture
  1. Tez No: 397536
  2. Yazar: SAMİRA HEİDARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanoğlunun hayatı boyunca oluşturduğu ve ya kabul ettiği inançlar, düşünceler ve ortaya çıkan birçok değerler hatta normal yaşayışında yaptığı adetler bile kültür kavramını yansıtmaktadır. Bu kültür birçok parametrelere dayalı olmakla birlikte zaman içinde değişmelere maruz kalmıştır. Bu çalışmada İran'ın kültürü örnek olarak incelenmiştir ve bu ülkenin İslam öncesi sahip olduğu kültürün hâlihazırdaki İran kültürüne nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Ayrıca gelecek kültürün değişmesi benzer bir şekilde tahmin edilmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde İran kültürü incelenmiş ve bu kültürü oluşturan kısımlar dikkate alınmıştır. İkinci bölümde ise bahsettiğimiz kültürün İran'ın mevcut kültürüne nasıl yansıdığı incelenmiştir. Sonuç olarak bir bölgenin kültürünün farklı şartlar altında belli bir zaman aralığında nasıl değiştiği genel olarak incelenmiştir. Bu kültür değişimi bir harita olarak elde edilmiştir. Bu harita geçmişten itibaren bugüne kadar uzanan zaman diliminde kültür değişimini göstermektedir. Buna istinaden söz konusu bölgenin kültürünün gelecekte hangi özelliklere sahip olacağı öngörülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humankind along with his created and accepted beliefs, thoughts and many of the values even the lifestyle throughout his life, reflects the concept of the culture significantly. This culture is exposed to change over time, although rely on several parameters. In this study İran's culture as an example has been considered and so that how Pre-Islamic İran's Culture reflects on the current culture has been discussed. On the other hand, the changing of the future culture is estimated similarly. In the first chapter of thesis considering of İran's culture and the compound parts of this culture have been investigated. In the second chapter, how the mentioned culture reflects on İran's current culture discussed. Ultimately, Circumstance of the variation of region culture under different conditions during a specific time has been considered. This changing surveyed as a map. This map demonstrates how a culture is altered from the past to the present time. Subsequently, according to this approach it would be prospected for a particular region the characteristics of its future culture to have.