John Locke ve Edmund Burke'ün siyaset felsefesinde ihtilal olgusu
The phenomenon of revolution in John Locke and Edmund Burke's political philosophy
- Tez No: 397554
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, John Locke ve Edmund Burke ihtilal olgusuna bakışını ve bunun dayandığı felsefi temelleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Düşünürlerin ihtilal olgusuna yaklaşımı kendi tarihsellikleri (zaman, mekan, iktidar) ile ilişkileri çerçevesinde ve siyasal düşüncelerinin bütünlüğü içinde ele alınmaktadır. Çalışma sonunda sınırlı ve sorumlu bir yönetimi savunan Locke'un doğa yasasına göre korumakla yükümlü olduğumuz yaşam, özgürlük ve mülkiyet hakları üzerine bina ettiği ihtilal hakkının onun varsaydığından daha radikal implikasyonlara sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yine bu hakkın esas olarak yönetimi hukukun sınırları içinde tutmak amacı güttüğü belirlenmiştir. Sınırlı olan bu ihtilal hakkı yönetimin sınır dışına çıkmasına karşı kullanılabilecek 'son çare'dir. Hukuk dışına çıkan bir yönetime karşı muhafazakâr bir ihtilali kabul eden Burke'ün modern anlam ve içeriğiyle yeni bir düzen vaat eden bir ihtilali, siyasal ve toplumsal düzenin uğrayabileceği en büyük siyasal felaket olarak gördüğü sonucuna varılmaktadır. Burke, toplumun sürekliliğini her şeye öncelemektedir. Locke'ta bir ihtilal kuramının varlığı söz konusu iken, Burke için bir ihtilal kuramından değil, ancak gerçekleşmiş ihtilallere dair değerlendirmelerden bahsedilebilir
Özet (Çeviri)
This study attempts to demonstrate John Locke and Edmund Burke's view of the phenomenon of revolution and philosophical grounds it is based on. The Philosophers' approaches to the phenomenon of revolution are analyzed within the frames of their relation with their own historicity(time, place, power) and in coherence with their political views. At the end of this study, it is concluded that the right of revolution which Locke founded upon the rights of life, freedom and property we are supposed to protect according to Locke's law of nature has more radical implications than he assumed. Also it was identified that the main purpose of that right is to keep the government within the borders of the law. That restricted right of revolution is the 'last resort' which can be used against a government's violation of legal boundaries. It can be concluded that Burke, who approves a conservative revolution against a government which violates the law, regards a revolution which promises a new system in its modern meaning and contentas the greatest political catastrop he which a political and social order wouldundergo. Burke gives priority to social continuity over evreything else. While we can speak of a theory of revolution in Locke, in Burke we can speak of assessments about revolution swhich took place, not a theory of revolution