Dönüştürücü liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisinde etkileşimci liderlik davranışlarının rolü
The effect of transformational leadership on organizational commitment: The mediating role of transactional leadership
  1. Tez No: 397561
  2. Yazar: KASIM YEKELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yöneticilerin gösterdikleri dönüştürücü liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisinde etkileşimci liderlik davranışlarının rolünü incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde, genel olarak örgütsel bağlılık kavramı ile liderlik kavramı ve daha detaylı olarak da dönüştürücü ve etkileşimci liderlik kavramlarına ilişkin teorik bilgiler verilerek, her iki kavram arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise, dönüştürücü liderliğin örgütsel bağlılığa etkisinde etkileşimci liderlik davranışlarının rolünün incelenmesi için T.C. Cumhurbaşkanlığında çalışan 230 kişi üzerinde anket yapılmış ve yapılan analiz neticesinde önemli bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan bu çalışma sonunda yöneticilerin dönüştürücü liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisinde etkileşimci liderlik davranışlarının etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu etkinin yöneticinin gösterdiği etkileşimci liderlik davranışlarından olan koşullu ödül ve aktif istisnalarla yönetim davranışında daha anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand the effect of transformational leadership on organizational commitment and the mediating role of transactional leadership in this effect. This study has three different parts. In the first and second part, the general organizational commitment concept, the leadership theories and more particularly transformational and transactional leadership concepts were examined and the similarities and differences of the last two concepts were put forward. In the third part, a survey was conducted on 230 people who were working for Turkish Presidency to understand the effect of transactional leadership behaviour on the effect of transformational leadership on organizational commitment. As a result of this study, it was understood that, transactional leadership behaviour of managers played significant role on the effect of transformational leadership on organizational commitment of employers. This effect is more significant on contingent reward and active management by exception behaviour of the leaders.