Dönüştürücü liderliğin örgütsel bağlılığa etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolü: Havacılık sektöründe bir araştırma
The mediating role of leader-member exchange in the effect of transformational leadership on organizational commitment: A research in the aviation sector
  1. Tez No: 840797
  2. Yazar: ALİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİŞAN DUYGU ALİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumlar daha iyi çıktılar elde edebilmek için dönüştürücü lidere ihtiyaç duymaktadır. Dönüştürücü liderlerin başarılı olmalarında, çalışanların büyük katkısı bulunmaktadır. Çalışanların örgüte bağlılık düzeylerinin yüksek olması rekabet şartlarında işletmelerin ayakta kalmalarına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, günümüz iş dünyasında yer alan dönüştürücü liderliğin havacılık alanında da bulunduğunun tespit edilmesi, bununla birlikte dönüştürücü liderliğin örgütsel bağlılığa etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, ülkemiz sivil havacılığında çok önemli yer teşkil eden bir havayolu işletmesinin, İstanbul ilinde pilot olarak görev yapan 290 personelinden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, liderin dönüştürücü davranışlarının çalışanları (pilotlar) ile kurdukları etkileşimi olumlu yönde artırdığı aynı zamanda dönüştürücü lider ile çalışan pilotların örgütlerine daha bağlı oldukları tespit edilmiştir. Araştırmada son olarak, dönüştürücü liderliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisinde lider-üye etkileşiminin kısmi aracılık rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions need transformative leaders to achieve better results. Employees have a great contribution to the success of transformational leaders. High levels of employee commitment to the organization contribute to the survival of businesses in competitive conditions. In this research, it is aimed to determine that transformational leadership, which is present in today's business world, is also present in the aviation sector, and to examine the mediating role of leader-member exchange in the effect of transformational leadership on organizational commitment. In this context, data was collected by survey method from 290 personnel working as pilots in the Istanbul, an airline company that has a very important place in our country's civil aviation. According to the findings of the research, it has been determined that the transformative behaviors of the leader positively increase the interaction they establish with the employees (pilots) and at the same time, it has been determined that the pilots working with the transformational leader are more committed to their organizations. In addition, it was concluded that leader-member exchange has a partial mediating effect on the effect of transformational leadership on organizational commitment.