Teknokentlerde kümelenmenin yenilik üzerine etkisi: Türkiye'deki teknokentler üzerine bir uygulama
Effect of clusters and innovation on technocities: An application of Turkish technocities
- Tez No: 397560
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kümelenme ve yeniliğin teknokentler üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma da geçmiş çalışmalardan farklı olarak, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm teknokentlerde, kümelenmenin yeniliğe etkisinin ortaya konması, ilgili literatüre katkı sağlanması, hem teknokentler konusunda politika yapıcılara, hem üniversitelere hem de teknokent yöneticilerine kolaylık sağlayacak bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır. Kümelenmenin teknokentler üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapılan ampirik araştırmanın çalışma evreni; Türkiye'de aktif bir şekilde faaliyette bulunan 36 teknokent, bu teknokentlerde faaliyet gösteren 1.451 şirket, bu şirketlerin sahipleri, ortakları ve üst düzey yöneticilerinden oluşmaktadır. Çalışma, kavramsal çerçeve ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kümelenme kavramı ve gelişim süreci, kümelenme türleri, kümelenmenin temel aktörleri ve kümelenme sürecinin oluşum süreçleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, yenilik kavramı, yenilik türleri, yenilik kavramı ile ilişkili kavram ve süreçler tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde kümelenme ve yenilikçilik arasındaki ilişki, teknokent kavramı, Dünya'dan ve Türkiye'den teknokent örnekleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde teknokentte faaliyet gösteren firmalara yapılan uygulama hakkında bilgi verilmiş ve elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur. Kümelenme ve yenilik arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ve kümelenmenin teknokent firmalarının yenilikçiliğine olumlu yönde bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate effects of clusters and innovation on technocities. Unlike the previous studies, this study aims to set forth clusters' effects on innovation in terms of Turkish technocities, make contributions to the related literature and develop useful approaches for both technocity policy-makers and managers and universities. Sample for this ampirical study which aims to investigate effects of clusters on technocities consists of 1451 firms (and their owners, partners and senior management teams) currently operating in 36 technocities throughout Turkey. The study consists of two sections, one being the conceptual framework and the application the other. In first chapter, the concept of clustering and its historical background, fundamental actors and development processes of it are explained in details. In second chapter, the concept of innovation and types of it, related concepts and processes are defined. In third chapter, the relation between clusters and innovation is investigated, the concept of technocity is explained and examples of them both national and international are adressed. In fourth chapter, application performed on firms operating through Turkish technocities is explained and findings are discussed. A meaningful relation between clusters and innovation is found and a positive effect of clusters on innovative capacity of technocity firms is detected. In the last chapter, conclusions and proposals are suggested.