Dünyada ve Türk finans sektöründe sukuk: Erzurum ili banka çalışanları arasında bir anket çalışması
The sukuk i̇n the world and Turkish fi̇nance system: A survey work among the bank employees i̇n the Erzurum
- Tez No: 397580
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Faizsiz bankacılık sistemi, son yıllardaki gelişimi ile geleneksel bankacılık sisteminin tamamlayıcısı olmuştur. Dini inançları gereği faize duyarlı, potansiyel yatırımcılar faizsiz bankacılık sistemi ile finansal piyasalara yatırım yapma imkânı bulmuştur. Bu yeni yatırımcılarla beraber, finansal sistem daha homojen bir yapıya kavuşmuştur. İslami finans sistemi, geleneksel finans sisteminden farklı faiz getirisi olmayan yatırım ürünleri de oluşturmaktadır. Bunlardan birisi olan sukuk, Türkiye finans piyasasında kira sertifikası olarak bilinmektedir. 1980' li yılların başından itibaren dünya piyasalarında ihraç edilmeye başlayan sukukun ihraç değerleri hızla artarken, son birkaç yılda, Türkiye piyasalarına da girmiştir. Bu çalışmada İslami finans sistemi ve sukuk tanıtılmaya çalışılmış ayrıca ki-kare analiz yöntemi kullanılarak sukukun ihraç değerlerinin Türkiye finans sektöründeki bilinirliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular Türkiye finans sektörü çalışanlarının sukukun ihraç değerleri hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Interest-free banking system with development in recent years was complementary to the traditional system. Potential investors who are sensitive to interest in accordance with their religious beliefs have the opportunity to invest in interest-free banking system and financial markets. The financial system has gained a more homogeneous structure with these new investors. Islamic financial system differs from the traditional financial system in front of view investment products which are non-interest income. Law which is known as lease certificate in Turkish financial system is one of them. Since the beginning of the 1980s, the issue price of law which began to be exported to the world market increase rapidly in last few years. Then, it has also entered to Turkish markets. This study examines Islamic financial system and law. Using Chi-square test, we try to determine the recognition of issue price of law in Turkish finance sector. In the light of findings, we examine that employees of Turkish financial sector didn't have sufficient information about issue price.